Evropská komise hodlá zlevnit potraviny

Ceny potravin podle Evropské komise v poslední době prudce stouply, proto připraví několik opatření, která by mohla přispět k jejich zlevnění. Hodlá například posílit konkurenci na trhu nebo sledovat ceny potravin tak, aby je bylo možné v jednotlivých zemích srovnávat. Komise zároveň odhaduje, že ve střednědobém výhledu ceny potravin opět klesnou kvůli růstu poptávky ve světě.

Větší konkurence na trhu by měla podle komise působit proti náhlým nárůstům cen zemědělských komodit na světových trzích. Z unijního trhu by se měly odstranit takové omezení a překážky, která narušují jeho fungování. Opatření komise chystá proti některým obchodníků, kteří zemědělcům platí pozdě nebo od nich chtějí poplatky za umístění produktů v obchodech.
Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová hodlá snížit ceny potravin chystanými změnami ve společné zemědělské politice.
Nárůst cen potravin měl asi třetinový podíl na celkové inflaci mezi srpnem 2007 a červencem 2008, což mělo dopad zvláště na rozpočty domácností s nižšími příjmy, uvedl eurokomisař pro hospodářství Joaquín Almunia. Při současném zpomalení ekonomiky je podle něj důležité vyslat jasný signál, že se Evropská komise chce vypořádat s nepružností a dalšími faktory, které trhům brání v optimálním fungování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *