09.10.2002 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise hodnotila zemědělství

Česká republika má zpoždění při přebírání veterinární legislativy a měla by to napravit. Také Státní zemědělský intervenční fond zatím zcela neodpovídá intervenčním agenturám v EU. Bude nutné jej modernizovat, aby plnil podmínky regulace trhu EU. Uvádí to letošní hodnotící zpráva Evropské komise.

Je třeba dokončit sladění veterinárního práva v oblastech péče o hospodářská zvířata, dovozu ze třetích zemí, veterinární kontroly a identifikace hospodářských zvířat, tvrdí hodnocení. Podotýká, že je nutné dovybavit správní struktury schopné aplikovat pravidla společné zemědělské politiky a dokončit budování mechanismů dohledu na kvalitu výroby.
ČR už sice má půdní registr a právní rámec identifikace a
registrace hospodářských zvířat, je ale nutné mít i plně funkční
integrovaný systém. V souvislosti se Státním zemědělským intervenčním fondem je také nezbytné převzít legislativu upravující standardy pro obilniny a sladit systém produkčních kvót na cukr a živočišnou výrobu, tvrdí zpráva. V oblasti vinařství posudek poukazuje na chybějící propojení mezi rejstříkem vinic a katastrem. Pokud jde o zacházení s živočišným odpadem, většina živočišných provozů funguje na základě požadavků unie, ale tyto podmínky musí plnit i provozy pro málo rizikový odpad, tvrdí zpráva. Dodává, že ani v oblasti ochrany veřejného zdraví všechny provozy živočišné výroby neplní zcela hygienické předpisy EU.
V části týkající se výskytu nemoci šílených krav (BSE) chválí zpráva Českou republiku, že zavedla všeobecný testovací program odpovídající požadavkům unie.
ČR dosud s EU kapitolu "zemědělství" předběžně neuzavřela.
Unie zatím nemá ani společné stanovisko ohledně finančních
aspektů. ČR si už vyjednala přechodná období týkající se
parametrů klecí pro nosnice, dále pak pro aplikaci hygienických předpisů v některých potravinářských provozech. Hlavní spor však bude o přímé zemědělské dotace, přechodné období pro jejich zvyšování na plnou hodnotu a výši výrobních kvót.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down