01.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise možná časem daňově zvýhodní ekologicky šetrné výroby

Evropská komise možná bude v budoucnu uvažovat o zvýhodnění energeticky úsporných spotřebičů a ekologických výrobků nižší sazbou daně z přidané hodnoty.

Evropský komisař László Kovács vstřícně reagoval na dopis, v němž mu nynější britský premiér Gordon Brown o tomto způsobu ekologického zdaňování píše. Informuje o tom nejnovější vydání týdeníku European Voice.
"Dopis mě velice potěšil, bylo to poprvé, co některý z členských států s takovým nápadem přišel," řekl Kovács. Brown dopis Evropské komisi poslal ještě coby ministr financí po březnovém summitu EU, jehož hlavní náplní byla ekologická opatření nutná pro boj s globálním oteplováním.
Kovács se prý bude Brownovým návrhem v následujících měsících zabývat. Už příští týden má přitom komise zveřejnit zprávu o tom, jaký vliv mají snížené sazby DPH na vytváření pracovních míst, hospodářský růst a fungování vnitřního trhu.
Nižší DPH u ekologicky úsporných výrobků by podle Browna mohla být vhodným nástrojem, jak spotřebitele jednoduše motivovat k nákupu zboží, které tolik nepoškozuje životní prostředí. European Voice ale zároveň uvádí, že tyto "průkopnické" změny podle odhadu britského premiéra zřejmě nenastanou v blízké budoucnosti.
Návrhy v daňové oblasti musí jednomyslně schválit všech 27 členských států unie, a právě proto v minulosti některé ekologicky zaměřené změny zdanění ztroskotaly. Nyní je však atmosféra pro takové plány mnohem příznivější, protože globální oteplování se v unii stalo jedním z klíčových témat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 22MB (4.4% of 500MB)