30.01.2007 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise navrhla další snížení kvót cukru

Evropská komise včera navrhla snížení výrobních kvót cukru v členských zemích pro roky 2007 až 2008 o 12 procent, tedy asi o dva miliony tun cukru. Komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová tak chce předejít nadprodukci cukru. Zemědělci v ČR i ministr zemědělství Petr Gandalovič jsou však proti.

Komisařka Fischerová-Boelová předloží v únoru svůj návrh výboru, který sdružuje odborníky a zástupce členských států. Definitivně bude rozhodnuto o snížení kvóty na podzim, zřejmě v říjnu. Producenti mohou podle návrhu komise nadbytečný cukr prodat mimo kvóty k průmyslovému využití například k výrobě bioetanolu nebo k upotřebení v chemickém průmyslu.
"My budeme proti," řekl včera Gandalovič v Bruselu, kde se účastní pravidelné schůzky ministrů zemědělství EU.
Ministrovi vadí, že by další krácení mělo být plošné a chce, aby bylo zaměřeno na země, které se zatím žádných kvót nevzdaly. "My už jsme doplatili na tuto reformu odchodem skupiny Eastern Sugar a zrušením její kvóty," řekl Gandalovič. Zdůraznil, že v rámci nynější reformy cukerního trhu se vzdalo části své kvóty jen 12 zemí.
"Takže pokud se mají odněkud stahovat kvóty, tak od těch, kteří žádné snížení nepodstoupili," řekl. Kdyby teď měla přijít zase nějaká plošná redukce, "byl by to nespravedlivý proces a my proti tomu vzneseme nějaký protest", dodal.
Také prezident Agrární komory Jan Veleba řekl, že Česká republika si svůj díl restrukturalizace evropského cukerního pořádku splní tím, že společnost Eastern Sugar uzavře tři moravské cukrovary. Tím klesne tuzemská produkce cukru zhruba o 22 procent.
"Bylo by pro nás nepřijatelné, aby ve druhé vlně (snižování výrobních kvót cukru v zemích EU) byly opět snižovány kvóty i pro ČR. Nyní musejí nastoupit čeští politici a tvrdě hájit naši pozici, která zůstane po odchodu společnosti Eastern Sugar z ČR," uvedl Veleba, který upozornil, že po uzavření trojice moravských cukrovarů patřících do skupiny Eastern Sugar bude muset Česko část cukru dovážet.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down