27.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise navrhla podpůrný balík pro zemědělce, Česko má dostat 160 milionů korun

Země Evropské unie by si mezi sebe měly rozdělit dalších 330 milionů eur (7,8 miliardy korun) ze zemědělské rezervy na zmírňování dopadů levného dovozu ukrajinských obilovin, rostoucích nákladů či klimatických změn. Navrhla to včera Evropská komise v reakci na požadavky zemědělců z řady států. Česko by z nově uvolněných peněz mělo získat téměř 6,9 milionu eur (přes 160 milionů korun). Plán musí nejprve schválit členské země. Ty dnes souhlasily s rozdělením dříve navržených sto milionů eur mezi Polsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko.

Farmáři z těchto států v bezprostředním sousedství Ukrajiny si v posledních měsících stěžovali na problémy s odbytem svých produktů kvůli levnému zboží, které do EU proudí z Ukrajiny. EU ve snaze pomoci ukrajinskému hospodářství zrušila cla a pokouší se pomoci v zásobování afrických či blízkovýchodních zemí ukrajinskou pšenicí, velká část jí však končila na unijním trhu.

Komise proto uvolnila zmíněných sto milionů, jejichž rozdělení včera schválily členské státy. Česko a další země přitom na jednáních unijních ministrů zemědělství vznášely požadavky na vlastní kompenzace. V českém případě šlo o druhotný dopad levného ukrajinského dovozu, zemědělci z dalších zemí si stěžovali například na sucho nebo zdražování paliv.

Končící ministr zemědělství Zdeněk Nekula na twitteru uvedl, že Česko rozdělí peníze z podpůrného balíku mezi chovatele prasat nebo pěstitele zeleniny. Ministerstvo zemědělství již dříve uvedlo, že z Ukrajiny se do EU od února 2022 do letošního ledna dovezlo 3,526 milionu tun pšenice. Meziročně je to desetkrát více. Do ČR se dostalo 4000 tun, což je pouze zlomek domácí produkce.

Z navržených 330 milionů pro ostatních 22 zemí by nejvíce měly získat Španělsko (81 milionů), Itálie (61 milionů) a Francie (53 milionů). Státy mohou podle komise přidat zemědělcům z vlastních rozpočtů až dvojnásobek částky vyhrazené z fondů EU. Česko loni využilo maximální možnou míru kofinancování a čeští zemědělci z mimořádné podpory dostali 831 milionů korun. Největší část dostali chovatelé prasat a drůbeže. Podporu dostali také pěstitelé jablek nebo brambor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down