Evropská komise neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí

Evropská komise neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do unijních zemí sousedících s Ukrajinou. Komise  to uvedla v pátek 15. září.  Podle ní  díky práci příslušné koordinační platformy a dočasným opatřením zavedeným v květnu zmizela narušení trhu v pěti členských státech EU, které zákaz uplatňují. Embargo vypršelo o půlnoci 15. září, ale Maďarsko, Polsko a Slovensko už potvrdily, že budou jednostranně pokračovat v omezení dovozu, které údajně chrání jejich zemědělce. Rozhodnutí EK uvítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů pod záštitou Evropské komise na jaře zavedly Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Polsko. Sofie ve čtvrtek uvedla, že zákaz zruší, a Rumunsko se chce řídit rozhodnutím unijní exekutivy. Naopak Varšava, Budapešť i Bratislava předem naznačily, že embargo prodlouží bez ohledu na rozhodnutí Evropské komise, a v pátek svůj postoj potvrdily.

Opatření na kontrolu vývozu obilí

"Konstruktivní přístup všech účastníků platformy pomohl vyřešit konkrétní problémy a zajistil, že exporty do třetích zemí mimo EU proudí a dokonce se zvyšují," uvedla komise v oznámení o ukončení embarga na dovoz obilí. Ukrajina podle ní souhlasila, že do 30 dní podnikne zákonné kroky, například prostřednictvím systému povolování vývozů obilí a dalších zemědělských komodit, aby zabránila zahlcení trhu obilím . Do té doby má Ukrajina zavést opatření na kontrolu vývozu čtyř druhů zemědělského zboží, aby zabránila narušení trhu v sousedních členských zemích EU. Komise a Ukrajina budou situaci sledovat a případně reagovat.

Pokračování zákazu dovozu ukrajinského obilí do Maďarska už před oznámením Evropské komise potvrdil maďarský premiér Viktor Orbán. Podle agentury Reuters dnes maďarská vláda zveřejnila nařízení, platné od soboty, zakazující dovoz 24 zemědělských produktů z Ukrajiny, včetně obilí, zeleniny, některých masných výrobků a medu.

Polsko prodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes večer uvedl, že také Polsko zákaz dovozu ukrajinského obilí prodlouží. "Uděláme to, protože je to v zájmu polských zemědělců," cituje Morawieckého agentura DPA. Slovenský premiér Ľudovít Ódor  oznámil, že Bratislava do konce roku jednostranně prodlužuje zákaz dovozu obilí a dalších tří produktů z Ukrajiny. Podle Ódora v této záležitosti Slovensko postupuje stejně jako Polsko a Maďarsko. Český ministr zemědělství Marek Výborný na platformě X, dříve twitteru, uvítal, že Evropská komise se přiklonila k jednotnému postupu, který navrhovala i Česká republika. "Naším společným cílem totiž musí být efektivní fungování koridorů solidarity. Jedině tak pomůžeme dostat obilí do třetích zemí v Africe či Asii," napsal Výborný. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  ujistil, že Ukrajina bude reagovat "civilizovaně", pokud členové EU poruší unijní pravidla o dovozu obilí. Zároveň uvítal rozhodnutí EK, které označil za příklad skutečné jednoty a důvěry. "Nyní je důležité, aby evropská jednota fungovala i na bilaterální úrovni. Aby sousedi Ukrajinu podporovali během války," napsal Zelenskyj na platformě telegram po rozhovoru s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Zákaz dovozu čtyř zemědělských produktů z Ukrajiny - pšenice, kukuřice, řepky a slunečnice - se týkal dovozu do zmíněných pěti zemí. Ty však měly nadále povinnost umožnit tranzit do dalších zemí EU a do třetích zemí.*

Klasy pšenice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down