Evropská komise oznámila novou pomoc zemědělcům

Evropská komise oznámila novou pomoc v úhrnné výši půl miliardy eur (13,5 miliardy Kč) pro evropské zemědělce. Podpora, se kterou včera byli seznámeni ministři zemědělství členských zemí, směřuje zejména k producentům mléka. Právě ti se už delší dobu potýkají s potížemi způsobenými nadprodukcí a velmi nízkými výkupními cenami.

 

Celkem 150 milionů eur (4,1 miliardy Kč) bude určeno pro celoevropské schéma podpory snižování výroby. Dalších 350 milionů eur (9,5 miliardy Kč), které mohou členské země dorovnat stejnou částkou z vlastních zdrojů, půjde na pomoc zemědělcům v jednotlivých státech. Na Českou republiku připadne téměř 10,4 milionu eur (asi 281 milionů Kč). Jednotlivé země si přitom budou moci do značné míry určit konkrétní podobu programu - například podpory malých farem, kooperačních projektů, dalších kroků ke snižování produkce a podobně. Český ministr zemědělství Marian Jurečka oznámení uvítal, České republice přidělené peníze by měly být podle něj vyplaceny ještě v letošním roce. "Alokace je desátá nejvyšší ze všech členských států. Musím říci, že jsem s ní spokojen," řekl v Bruselu novinářům. Praha podle něj udělá maximum, aby mohla evropské peníze vyrovnat i z národních zdrojů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Každá pomoc dobrá, ale nikde se nepíše kolik členským států bývalé EU 15 dorovnávají národní vlády z programů pomoci. Na podporu chovu dojného skotu a pro jeho mírné rozšíření by čeští chovatelé potřebovali min. 7 mld. korun. To by se zpětně mělo projevit větším zadržením srážek v oblastech kde skot zůstal.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down