Evropská komise podle auditu výrazně nadsadila výdaje na boj proti změně klimatu

Evropská komise nahlásila, že z rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020 putovalo na podporu ekologických cílů 276 miliard eur (6,7 bilionu Kč), ve skutečnosti ale byly klimatické výdaje spíše okolo 200 miliard. S takovýmto závěrem přišel Evropský účetní dvůr (ECA), který zkritizoval způsob, jakým unijní exekutiva evidovala výdaje na boj proti změně klimatu. Většina problémů údajně přetrvává i v současném rozpočtovém období. Zástupce komise nicméně hovořil o výrazném zlepšení postupů.

"Náš hlavní vzkaz je, že klimatické výdaje z rozpočtu EU na období 2014 až 2020 nebyly tak vysoké, jak bylo nahlášeno," uvedla zástupkyně ECA Joëlle Elvingerová, která výsledky auditu prezentovala v Evropském parlamentu. "Komise nahlásila (výdaje ve výši) 276 miliard na klimatickou politiku. My jsme ale odhadli, že tato částka je nadsazená nejméně o 72 miliard eur," vysvětlila europoslancům.

EU si pro uvedené období stanovila cíl utratit alespoň 20 procent víceletého rozpočtu na klimatickou politiku a komise tvrdí, že této hranice bylo dosaženo. Elvingerová ve svém projevu jasně neřekla, zda se tak skutečně stalo, hovořila však o případech, kdy byly výdaje označeny za prospěšné pro klima, aniž to bylo podložené důkazy. Jindy údajně unijní exekutiva hlásila přehnaný ekologický přínos daných výdajů.

"Hlášení ohledně klimatických výdajů jsou obecně nespolehlivá," řekla Elvingerová. Audit podle ní zjistil, že přínos investic pro boj proti klimatickým změnám se v EU nehodnotí konzistentně a že hodnocení se provádí na základě plánovaných výdajů, nikoli těch skutečných. Dále ECA poukazuje na skutečnost, že metodologie EK nebere v potaz potenciální negativní dopady opatření, která sledují jiné než klimatické cíle.

V souvislosti s rozpočtovým obdobím 2021 až 2027 se očekává "omezený" pokrok, řekla Elvingerová, podle níž se metodologie příliš nezlepšila. "Většina identifikovaných problémů přetrvává," uvedla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down