27.07.2006 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise požaduje vrácení neoprávněně vyplacených peněz

Státy Evropské unie, Francie, Španělsko, Itálie a Řecko, mají vrátit do společné pokladny celkem 161,9 milionu eur zemědělských dotací. Vyzvala je k tomu dnes Evropská komise. Podle ní vyplatila tyto členské státy v rozporu s unijními pravidly nebo nedostatečně zkontrolovaly jejich využití. Experti očekávají, že je otázkou času, kdy přijdou na řadu nové členské státy ještě nepřišly na řadu, ale podle expertů je to zřejmě jen otázka času.

Není to poprvé, co Evropská komise požaduje zpět nesprávně vyplacené peníze. Od poloviny devadesátých let, kdy došlo k reformě zemědělských výdajů, se vracelo celkem 3,4 miliardy korun. Poslední rozhodnutí je v pořadí dvaadvacáté.
Podle dnešního rozhodnutí Bruselu má Francie vrátit 77,13 milionu eur přímých plateb. Ty vyplatila i na půdu, která na dotace neměla nárok, a následně neuplatnila sankce. Nedostatečná kontrola je zase hlavním důvodem vymáhání peněz od Španělska, Itálie a Řecka. Členské státy se ještě mohou odvolat proti rozhodnutí EK k unijnímu soudu.
Kontrola unijních předpisů dopadne zřejmě časem i na nové členské státy. Kupříkladu v polském tisku se dnes objevila zpráva, že Varšava bude muset zpátky do Bruselu zaslat na 200 milionů eur, použitých na rozvoj venkova. Podle mluvčího EK Michaela Manna však ještě žádné rozhodnutí nepadlo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down