21.05.2007 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise předběžně souhlasí

Evropská komise předběžně souhlasí s tím, že Česká republika bude i letos vyplácet národní dorovnání přímých plateb na vybrané komodity, ovšem pozměněným systémem. Na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Přerově to minulý týden řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Přímé dotace z unie, které představují klíčové farmářské podpory, se rozdělují na plochu obhospodařované půdy. Brusel přitom v rámci reformy společné zemědělské politiky tlačí na to, aby byl podobně oddělen od produkce i národní doplatek.
Změna oproti dosavadnímu systému proto podle mluvčí MZe Táni Králové nastane v tom, že dorovnání se bude vyplácet na komodity podle stavu v určeném historickému referenčnímu období, a nikoli na aktuální objem produkce v jednotlivých letech. Cílená podpora se týká chovu skotu, ovcí a koz, pěstování chmele, brambor pro výrobu škrobu, přadného lnu a některých vybraných plodin na orné půdě. Až na výjimky, jako je len, se při výplatě bude vycházet ze stavu ke 31. březnu letošního roku. U lnu bude podpora vyplácena podle žádostí podaných v loňském roce. U škrobu bude na základě připomínek Evropské komise vypláceno 60 procent podpory podle výše produkce a 40 procent bude od produkce odpojeno. Celková částka určená letos na národní doplňkové platby činí zhruba 7,3 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down