Evropská komise představila plán na zlepšení kvality ovzduší a vody

Evropská komise (EK) včera představila plán na zlepšení kvality ovzduší a vody, jehož cílem je výrazně snížit počty úmrtí spojené se znečištěním a nasměrovat Evropskou unii k budoucnosti s čistým životním prostředím. Unijní exekutiva navrhuje zpřísnit standardy ohledně kvality vzduchu či rozšířit seznam látek znečišťujících vodu. Také chce změnit přístup k čištění odpadních vod a mimo jiné stanovit pro tento sektor cíl energetické neutrality do roku 2040.

Nový balíček, kterým se budou v příštích měsících zabývat členské země a Evropský parlament, vychází z Evropské zelené dohody, tedy plánu ekologické transformace EU v nejbližších dekádách. Ten obsahuje také ambici dosáhnout do roku 2050 stavu prakticky nulového znečištění životního prostředí.  "Abychom měli v roce 2050 životní prostředí s nulovým znečištěním, musíme dnes postupovat razantněji," řekl na tiskové konferenci místopředseda EK Frans Timmermans. Dodal, že vědecko-technologický pokrok si žádá aktualizaci některých zastaralých unijních směrnic. Komise navrhuje například upravit normy o kvalitě ovzduší a stanovit nové dílčí cíle pro rok 2030. Ty by EU přiblížily doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) a mimo jiné by více než o polovinu snížily maximální přípustnou koncentraci jemných prachových částic PM2,5. Nový limit by byl stále dvojnásobný oproti doporučení WHO, která loni uvedla, že výskyt těchto škodlivých částic by neměl přesahovat pět mikrogramů na metr krychlový. Podle mapy zveřejněné komisí byla v roce 2020 ve většině zemí EU koncentrace vyšší, včetně prakticky celé střední Evropy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down