Evropská komise přerušila projednávání jednotného značení potravin

Evropská komise přerušila projednávání zavedení povinného označování potravin, takzvaného Nutri-score, na celoevropské úrovni. Projednávání se odložilo, vrátit by se k tomu komise mohla nejdříve ve třetím čtvrtletí příštího roku. Novinářům to  řekli představitelé Potravinářské komory ČR. Systém už používají některé evropské země i velcí výrobci potravin. Potraviny označuje písmeny A až E a cílem je hodnotit nutriční kvalitu potravin. Komora značení kritizuje.

Dříve se počítalo s tím, že s návrhem legislativy týkající se jednotného značení pomocí Nutri-score, komise přijde v prvním čtvrtletí příštího roku. Konzultant pro oblast udržitelné výroby a spotřeby Jan Pivoňka uvedl, že značením potravin na obalu se komise začne zabývat nejdříve ve třetím čtvrtletí příštího roku. Dodal, že lze spíše očekávat, že současná komise ho až do voleb do Evropského parlamentu v roce 2024 řešit nebude. Nutri-score označuje na přední straně obalu potravin písmeny A až E a barvami od zelené, přes žlutou až po červenou. Toto značení připomínající semafor zavedla již například Francie. Algoritmus výpočtu systému dává body za nutričně rizikové živiny, jako jsou cukry, nasycené mastné kyseliny nebo sůl, ale také protibody za žádoucí živiny jako jsou bílkoviny, procento ovoce nebo vláknina. Náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka už dříve řekl, že ministerstvo zavádění jednotného značení nepodporuje. Ministerstvo v listopadu uvedlo, že zhruba polovina členských států je podle resortu pro zavedení dobrovolného označování. Nutri-score používají například společnosti Nestlé nebo Danone. V ČR jeho zavedení podporuje také Svaz obchodu a cestovního ruchu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down