Evropská komise prodloužila licenci pesticidu glyfosát o pět let

Evropská komise včera prodloužila licenci na používání kontroverzního pesticidu glyfosát o pět let. Učinila tak tři dny před vypršením dosavadního povolení, a to po souhlasu zástupců členských zemí Evropské unie z konce listopadu. V reakci na evropskou občanskou iniciativu pod názvem "Zakažte glyfosát a chraňte lidi a životní prostředí před toxickými pesticidy" se komise zavázala zvýšit transparentnost vědeckých hodnocení.

Komise prodloužení licence zdůvodnila ve své tiskové zprávě prohlášením, že po důkladném posouzení všech dostupných údajů o glyfosátu dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává. Rovněž upozornila, že za schvalování, používání nebo zákazy přípravků na bázi glyfosátu zodpovídají jednotlivé členské státy, pokud jde o jejich používání na jejich územích. Komise dodala, že v EU se schvalují pouze látky, pro které existují objektivní důkazy bezpečného používání.

Vzhledem ke zvýšené pozornosti, kterou glyfosát vyvolal u veřejnosti i v médiích, ale komise slíbila předložit v roce 2018 návrh právního předpisu s cílem zvýšit transparentnost, kvalitu a nezávislost vědeckého posuzování látek. Například veřejný přístup k nezpracovaným údajům. Rovněž oznámila další návrhy změn právních předpisů zaměřené na posílení správy provádění příslušných studií, které by mohly zahrnovat například zapojení veřejných orgánů do postupu rozhodování o tom, jaké studie musejí být pro specifický případ provedeny.

Zástupci členských zemí Evropské unie koncem listopadu po diskusi takzvaného smírčího výboru souhlasili s prodloužením licence látky, která je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto. Pro prodloužení hlasovalo 18 zemí EU, devět států bylo proti a jeden se zdržel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down