Evropská komise schválila České republice podporu zemědělcům ve výši 500 milionů korun

Evropská komise (EK) v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu schválila České republice program státní podpory primárních zemědělských výrobců v objemu 20,2 milionu eur, tedy 500 milionů korun. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě.  Program je v souladu s dočasným krizovým rámcem státní podpory, který komise přijala 23. března. Impulzem k jeho přijetí byly vážné potíže ekonomiky EU v důsledku invaze.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová upozornila, že zemědělské producenty zvlášť tvrdě zasáhla současná geopolitická krize a její dopad na ceny elektřiny, krmiv a pohonných hmot. Program umožní Česku podpořit je a zajistit pokračování jejich činnosti v této obtížné situaci, řekla. Podle programu budou mít způsobilí příjemci nárok na omezené částky podpory ve formě přímých dotací. Veřejná podpora bude spočívat zejména ve snížení jistiny provozních půjček pro zemědělské prvovýrobce. Podpora má činit 50 procent nesplacené částky úvěru, maximálně zhruba 10 000 eur, tedy 250 000 Kč. Pomoc je určena malým a středním podnikům působícím v zemědělské prvovýrobě, které ovlivnil nárůst cen elektřiny, krmiv a pohonných hmot kvůli současné geopolitické krizi související se sankcemi. Podle EK je pomoc v souladu s podmínkami stanovenými v dočasném krizovém rámci, protože nepřesáhne 35 000 eur na příjemce a bude poskytnuta nejpozději do konce letošního roku. Pomoc je nezbytná, vhodná a přiměřená k nápravě vážného narušení hospodářství země, uvedla komise.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down