19.05.2004 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise schválila uvedení GM kukuřice na trh

Evropská komise dnes schválila uvedení geneticky modifikované sladké kukuřice řady Bt11 na trh. Rozhodnutí je platné na dobu 10 let ve prospěch společnosti Syngenta. Na všech baleních této konzervované zeleniny bude muset být uvedeno, že zrno byl sklizeno z geneticky modifikovaných rostlin. Zrno z geneticky modifikované kukuřice řady Bt11 bylo schváleno k dovozu do Evropy od roku 1998 a běžně se v EU používá jako krmivo a v potravinářských výrobcích , např. při výrobě kukuřičného oleje, kukuřičné mouky, cukru a sirupu, zákusků, pekárenských výrobků, smažených potravin, lahůdek a nealkoholických nápojů.

Dnešní rozhodnutí se týká specifického použití jako konzervované nebo čerstvé sladké kukuřice. Na obalech musí být jednoznačně uvedeno, že výrobek obsahuje geneticky modifikovaný organismus v souladu s novými legislativními předpisy EU. Žádost o povolení k pěstování kukuřice Bt11 na území EU byla podána, ale dosud nebyla vyřízena.
Evropský komisař pro zdraví a ochranu zákazníků David Byrne řekl: „Tento produkt byl schválen na základě nových, precizně zpracovaných pravidel, která jsou transparentní a nediskriminační. Byl podroben světově nejpřísnějšímu zkoumání před uvedením na trh. Bezpečnost potravin není problém, ale otázka možnosti volby pro zákazníky. Geneticky modifikovaná sladká kukuřice byla vědecky zkoumána a shledána stejně bezpečnou jako běžná kukuřice. Nová pravidla vyžadují jednoznačné označování a možnost sledování pohybu výrobku v oběhu. Zákazníci si mohou vybrat, jaké výrobky budou kupovat. Etiketa na obalu jim poskytne informace, které k rozhodnutí potřebují. Komise jedná zodpovědně na základě přísných a jednoznačných zákonů.“
Geneticky modifikovaná sladká kukuřice řady Bt11 je prvním geneticky modifikovaným produktem schváleným pro uvedení na trh v Evropě od roku 1998. Povolení bylo uděleno na základě nových zákonů schválených Radou a Evropským Parlamentem v průběhu posledních let, které vstoupily v platnost 18. dubna 2004. . Sladká kukuřice Bt11 byla podrobena testům z hlediska bezpečnosti a možných negativních důsledků pro veřejné zdraví na základě mezinárodních směrnic. Byl jí přidělen jedinečný identifikátor, který umožňuje její sledování v oběhu a bude zanesena do Registru geneticky modifikovaných potravin a krmiv Společenství. Povolení platí po dobu 10 let. Komise přijala rozhodnutí podle standardního postupu v případech, kdy se v Radě nenajde kvalifikovaná většina hlasů pro ani proti.
V průběhu uplynulých čtyř let Evropská unie zavedla přísný, jednoznačný, a transparentní systém regulace geneticky modifikovaných potravin, krmiv a rostlin. Zákonné předpisy zajišťují, aby geneticky modifikované organismy schválené v EU byly bezpečné pro konzumaci lidmi a uvádění do životního prostředí. Jednoznačná pravidla pro označování umožní zemědělcům zvolit, jaké plodiny chtějí pěstovat, a zákazníkům, jaké potraviny chtějí kupovat. Je proto logické, že tento bezpečný systém byl uplatněn v praxi. Každé povolení je posuzováno samostatně a žádosti o povolení, u nichž nejsou splněna všechna kritéria, budou zamítnuty. Rozhodnutí nabývá účinnosti dnem doručení žadateli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down