03.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise uzavřela s Ruskem dohodu o vývozu masných výrobků z EU na ruský trh

Evropská komise se ve čtvrtek dohodla s Ruskem na podmínkách jednotné certifikace. Tím bude možné pokračovat ve vývozu masných výrobků z členských zemí Evropské unie na tamní trh. Ročně jde o vývoz masa z Evropské unie v hodnotě 1,3 miliardy korun, což v přepočtu představuje 40 miliard korun. Dohoda Bruselu s Ruskem ovšem ještě neznamená zrušení všech překážek. Konkrétní závody, včetně českých, nadále budou potřebovat souhlas ruské strany s vývozem na východní trh, obdobně jako v případě jiných třetích zemí.

Rusko podle komuniké Evropské komise zavede soubor jednotných veterinárních osvědčení, která budou muset při vývozu používat všechny členské země EU. Zvláštní pozornost přitom bude věnována certifikaci výrobků, pocházejících z jedné a zpracované v druhé zemi.
Moskva také souhlasila s tříměsíčním přechodným obdobím do 1. ledna, během něhož se mají vyjasnit další podrobnosti. Mezitím mohou členské státy používat dosavadní certifikáty. Akceptovala také zásadu regionalizace. To znamená, že v případě výskytu zvířecích chorob v jedné části členského státu unie Rusko nezablokuje vývoz z celé země, ani z ostatních států EU, ale pouze z postiženého regionu.
Uzavřením dohody se podle Evropské komise podařilo uniknout významné ztrátě v obchodu s výrobky živočišného původu díky dohodě o jednotných obchodních veterinárních certifikátech. Unijní vývoz živých zvířat a dalších výrobků bude tedy pokračovat i po 1. říjnu.
Rusko totiž prvního června zablokovalo veškerý dovoz masa ze zemí EU. Zákaz sice o týden později odvolalo, avšak pouze dočasně, do 1. října, dokdy se mělo s unií dohodnout na jednotné certifikaci vývozu masa a masných výrobků, platné pro vývoz masa ze všech 25 členských zemí unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down