18.10.2007 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise zkoumá sazbu DPH

Evropská komise formálně požádala Nizozemsko, aby změnilo své právní předpisy, pokud jde o sníženou sazbu DPH, kterou uplatňuje na některá živá zvířata, zejména na koně. Podle komise by se měla uplatňovat základní sazba. Komise zároveň zaslala sedmi dalším členským státům žádosti o informace, v podobě úředního oznámení, které je vyzývá, aby do dvou měsíců předložily své připomínky. Informoval o tiskový mluvčí Zastoupeni Evropske komise v České republice Martin Stašek.

Nizozemskou uplatňuje sníženou sazbu DPH ve výši šest procent na dodání některých živých zvířat, zejména koní, která obvykle nejsou určena k produkci potravin. Źádost z Bruselu na změnu předpisů má podobu odůvodněného stanoviska, které je druhou fází řízení pro porušení práva podle článku 226 Smlouvy o ES. Pokud Nizozemsko nevyhoví odůvodněnému stanovisku do dvou měsíců, může Komise předložit věc Soudnímu dvoru Evropských společenství.
Podle směrnice o DPH (směrnice 2006/112/ES) mohou být předmětem snížené sazby DPH pouze dodání zboží a poskytnutí služeb, která jsou uvedena na omezeném seznamu v její příloze III. Tento seznam zahrnuje potraviny pro lidskou a zvířecí spotřebu, jako i živá zvířata, semena, rostliny a přísady obvykle určené k použití při přípravě potravin. Dodání koní, které obvykle není určeno k produkci potravin, v tomto úplném seznamu není uvedeno.
Uplatnění jedné nebo dvou snížených sazeb DPH je pro členské státy nepovinné a představuje výjimku ze zásady, že se používá základní sazba. Podle precedenčního práva musí být ustanovení, která jsou výjimkou ze zásady, vykládána striktně. Komise proto odůvodněným stanoviskem formálně požádala Nizozemsko, aby změnilo své právní předpisy.
Komise zároveň zahájila šetření, pokud jde o uplatnění snížené sazby DPH na podobná dodání v Rakousku, České republice, Francii, Německu, Irsku, Itálii a Lucembursku. V tomto smyslu bylo každému z těchto členských států zasláno úřední oznámení. To představuje první etapu řízení pro porušení práva.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down