07.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise zřejmě může Českou republiku pokutovat za Naturu 2000

České republice hrozí pokuta od Evropské komise kvůli vytyčování území se zvláštním režimem ochrany přírody v rámci programu Natura 2000. Většina navržených lokalit v pohraničních oblastech u saské hranice totiž nenavazuje na stejné oblasti na německé straně. Návaznost je přitom jednou ze základních podmínek naplnění programu Natura 2000, informuje o tom úterní deník Právo.

Podle ředitele odboru mezinárodní ochrany biodiverzity ministerstva životního prostředí Petra Rotha může skutečnost, že je členění chráněných oblastí jiné na české a jiné na saské straně, s sebou přinést velmi vážné problémy. "Rovná se to téměř předplacení obsílky před Evropskou komisi," dodal. Podle odborníků problém pramení z toho, že obě země prošly rozdílným historickým vývojem. Zatímco na saské straně se zachovala historická kontinuita osídlení, na české byla většina obcí vysídlena a až do roku 1961 byl dokonce zakázán přístup k hranicím s tehdejší NDR, píše Právo.
Do sítě evropsky chráněných území Natura 2000, kam už patří 41 českých ptačích lokalit, navrhuje ministerstvo životního prostředí zahrnout dalších 883 stanovišť vzácných rostlinných a živočišných druhů. Seznam by podle mluvčí ministerstva Karolíny Šůlové mohla vláda schválit ještě do konce roku. Proti řadě z lokalit mají připomínky kraje a obce, dopadu dalších chráněných území na zaměstnanost se obávají odbory. Obávají se také, že rezervace budou brzdit rozvoj průmyslu a podnikání v regionech. Podle ministerstva životního prostředí však nic takového však nehrozí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down