Předpisy Evropské unie brání zemědělcům pěstovat geneticky modifikované organismy (GMO), v současností umožňují pěstování jen GM kukuřice. Tak přísná regulace podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby snižuje konkurenceschopnost evropských zemědělců se světem a Evropská unie by měla povolit pěstování geneticky modifikovaných plodin.
Veleba upřesnil, že na celkových osetých plochách je pouze 0,1 procenta geneticky modifikovaných.
Proti pěstování GMO ale vystupují ekologické organizace, mezi nimi i hnutí Greenpeace. Za hlavní rizika GM plodin označila Magdalena Klimovičová z této organizace jejich možné toxické vlastnosti a možné alergenní reakce, zvýšení spotřeby pesticidů nebo vznik odolných škůdců či virových chorob.
Jiný názor zastává profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Drobník. Podle něj jsou při genetických úpravách přenášeny geny přirozené, vzniklé v přírodě, které nevnášejí do přírody nové geny. Tvrdí, že použití GM plodin má naopak pro životní prostředí pozitivní dopady a ty jmenoval: snižují chemizaci zemědělství, šetří půdu a vláhu a snižují výjezdy zemědělské techniky. Dodal, že zákaz pěstování GM plodin je politická záležitost, nikoli vědecká.