27.02.2007 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie hodlá dál snižovat produkci cukru

Evropská unie plánuje v letech 2007 a 2008 snížit produkci cukru o 13,5 procenta; v případě České republiky navrhuje snížení produkce o 7,29 procenta. V závěru minulého týdne o tomto návrhu jednal výbor, který sdružuje odborníky a zástupce členských států. Nsledně bude o návrhu rozhodovat Evropská komise.

Opatření je součástí radikální restrukturalizace evropského cukerného průmyslu a evropského systému podpory cen. Změny začaly loni v červenci a mají za cíl snížit přebytek cukru v Evropě. Jestliže zmíněný návrh projde, z evropského trhu zmizí nejméně dva miliony tun cukru.
Podle návrhu musí 18 zemí snížit v letech 2007/08 produkci nejméně o 13,5 procenta. Znamená to, že mají výrazně klesnout plochy s cukrovou řepou. "Bez tohoto opatření by společný trh s cukrem trpěl výrazným přebytkem, což by vážně zasáhlo celé odvětví a ohrozilo by to probíhající reformu," uvedl výbor ve zprávě.
Řecko, Itálie a Portugalsko podle návrhu omezovat výrobu cukru nemusí, protože ji snížily již o 50 procent. Španělsko má snížit produkci o 10,53 procenta, Maďarsko o 6,21 procenta, Slovensko o 4,32 procenta, Finsko o 3,24 procenta a Švédsko o 10,26 procenta, napsala agentura Reuters.
Čeští zemědělci dali ohledně dalšího krácení kvót na konci ledna najevo nesouhlas, stejně jako ministr zemědělství Petr Gandalovič. Podle ministra nemělo být další krácení plošné. Požadoval proto, aby se zaměřilo na země, které se zatím žádných kvót nevzdaly. "My už jsme doplatili na tuto reformu odchodem skupiny Eastern Sugar a zrušením její kvóty," řekl v lednu Gandalovič. Zdůraznil, že v rámci nynější reformy cukerního trhu se vzdalo části své kvóty jen 12 zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down