Evropská unie má nakročeno ke splnění klimatických cílů do roku 2020

Evropská unie má jako celek nakročeno ke splnění klimatických cílů, které si stanovila pro rok 2020. Uvedla to dnes Evropská komise ve své druhé zprávě o stavu energetické unie. Členské státy Evropské unie by proto podle ní neměly polevovat ve svém dosavadním úsilí v oblastech, jako je snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a snahy využívat energii z obnovitelných zdrojů.

Podle komise je nyní "energetická transformace" Evropy a její přechod na nízkouhlíkové hospodářství v plném proudu. Místopředseda komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič připomněl, že předloženy už byly všechny zásadní legislativní návrhy a letošek by tak měl být rokem, kdy budou uvedeny v život. Vytvoření energetické unie v nynějším proměnlivém geopolitickém prostředí je nezbytné pro ochranu dlouhodobých hospodářských zájmů občanů unijních zemí, včetně zlepšování konkurenceschopnosti evropského průmyslu, míní komise.

Komise dnes připomněla, že od 4. listopadu 2016 platí Pařížská dohoda z prosince 2015. V roce 2016 také komise představila svou strategii do roku 2050, jejímž základním cílem je do tohoto roku snížit emise skleníkových plynů v porovnání s rokem 1990 o celých 60 procent a směřovat k jejich úplnému odstranění.

Unie už naplnila cíl pro rok 2020 týkající se konečné spotřeby energie. Totéž platí i pro emise skleníkových plynů – v roce 2015 byly jejich emise v EU o 22 procent nižší než v roce 1990. A unie míří také k cíli v oblasti obnovitelných zdrojů. Podle dat za rok 2014 byl jejich podíl na hrubé konečné spotřebě energie 16 procent.

Dalším významným trendem je podle komise pokračující rušení vazby mezi hospodářským růstem EU a zvyšováním emisí skleníkových plynů. V letech 1990 až 2015 se celkový HDP EU zvýšil o 50 procent při snížení emisí o 22 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down