V pětadvacítce zemí Evropské unie uspokojují biopaliva pouze 1,4 procenta spotřeby pohonných hmot, přičemž v roce 2010 mají dosáhnout 5,75 procenta. Aby unie byla schopna splnit plánovaný cíl, přijala dnes Evropská komise nový strategický plán, který má přinést další podněty pro výrobu a užívaní biopaliv. Navrhuje členským státům zvážit směs opatření, včetně daňových úlev, dotací farmářům, podporu vývoje nové generace biopaliv či preferenční celní sazby na dovoz biopaliv z nejchudších rozvojových zemí, kde by EU také měla podpořit jejich produkci.
Návrh se zaměřuje i na revizi směrnice o biopalivech, která původně vytyčila cíl uspokojovat dvě procenta spotřeby pohonných hmot biopalivy v roce 2005 a 5,75 procenta v roce 2010. Skutečnost zaostává za záměrem, členské státy by se měly letos rozhodnout, zda se dobrovolný závazek má stát povinným.
Na splnění cíle pokrýt 5,7 procenta spotřeby biopalivy bychom měli pěstovat plodiny na tento účel na 17,5 milionu hektarů, soběstačnost by vyžadovala 96 milionů hektarů. To není reálné, soudí komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová s tím, že je třeba podpořit záměr zapojit do plánu i rozvojové země. Předloni se plodiny pro biopaliva v EU pěstovaly na 1,4 milionu hektarů, loni podle odhadů na 1,8 milionu hektarů.
Evropská komise si slibuje od rozvoje trhu biopaliv snížit závislost na dovozu stále dražší ropy, omezit emise skleníkových plynů, z nichž čtvrtina pochází z dopravy. Umožnil by rozvoj nových podnikatelských příležitostí farmářům v pětadvacítce a v rozvojových zemích. Pěstování řepky, cukrovky či třtiny na výrobu bionafty a bioetanolu by mělo nahradit příjmy, které seškrtá nadcházející cukerná reforma.
Ve výrobě bionafty má EU vůdčí pozici ve světě, hlavně zásluhou Německa, na které připadá téměř polovina produkce, Česká republika byla předloni na páté příčce a Slovensko na sedmé. Letos by evropská produkce mohla dosáhnout okolo čtyř milionů tun, loni však představovala jen šestinu brazilské či americké produkce (tři miliony tun proti 16,7, respektive 16,6 milionu tun).