13.05.2004 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie navhla zrušit exportní subvence na zemědělské produkty

Evropská unie přišla počátkem týdne na schůzce ministrů zemědělství EU v Irsku s návrhem na zrušení subvencí v hodnotě miliard eur, jimiž zatím podporuje vývoz svých zemědělských produktů. Návrh by měl oživit ochromené rozhovory Světové obchodní organizace (WTO). Proti se postavila Francie, naopak USA tuto iniciativu přivítaly.

Hlavní podmínkou zrušení exportních subvencí EU je však odstranění jakékoliv podpory vývozu u hlavních partnerů v čele s USA. Návrh předložil evropský obchodní komisař Pascal Lamy a komisař pro zemědělství Franz Fischler, kteří také zaslali 147 členům WTO dopis s podrobnostmi nabídky. „Cítíme, že je možný průlom a EU je připravena udělat pro něj, co bude moci. Na jednacím stole jsou v podstatě všechny naše exportní subvence,“ řekl podle agentury Reuters komisař Fischler. Úspěch však zaručí až „vzájemné odzbrojení“ všech klíčových vývozců, tedy i USA, Austrálie nebo Kanady, dodal k tomu Lamy. Šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Robert Zoellick označil návrh EU za vítaný impuls pro globální obchodní jednání a vyzval ostatní zemědělské vývozce k předložení podobných nabídek. USA jsou podle něj ochotny EU pomoci tím, že zruší subvenční prvky v programu farmářských vývozních úvěrů a budou jednat o disciplíně při poskytování potravinové pomoci.
České ministerstvo zemědělství podle Hugo Roldána z odboru komunikace s návrhem souhlasí. „Vidíme v tom cestu, jak uplatnit naše agrární produkty na trzích třetích zemí, protože obchod by se odstraněním vývozních podpor na všech stranách více uvolnil,“ uvedl. Představitelé našich nevládních zemědělských organizací jsou si vesměs vědomi, že postupnému odstraňování evropských exportních subvencí se zřejmě nedá zabránit, nicméně kladou důraz jeho časový průběh a na vazby takového kroku se společnou zemědělskou politikou unie.
„O zmíněném návrhu Evropské unie jsme zatím jako komora nejednali, jsem ale osobně přesvědčen, že většina zemědělců bude proti takovému kroku,“ řekl pro náš týdeník tajemník Agrární komory ČR Jan Záhorka. Zároveň ale soudí, že k zřejmě nevyhnutelnému odbourávání exportních subvencí by mělo docházet postupně v delším časovém období. Podle něj je ale nutné najít pro evropské zemědělce jiné formy podpory a zároveň trvat na tom, aby USA a jiné státy odbouraly také výhodné úvěry které poskytují při exportu na nákup amerických zemědělských produktů. Stejně tak je třeba vzít v úvahu i tzv. potravinové pomoci, které export nemalou měrou ovlivňují a do jisté míry ho deformují.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského již postupné omezování exportních subvencí bylo nastartováno u mléka, což v průběhu šesti, sedmi let povede k jejich výraznému snížení. „Zrušení veškerých exportních podpor však nemůže být jednorázové, v nějaké krátké době, je třeba získat čas pro přizpůsobení a také musí být odstraněny i skryté formy exportních podpor, které má Amerika i jiné státy. Je však nepochybné, že i v rámci postupné globalizace světového obchodu bude muset být otázka exportních subvencí řešena, ale domnívám se, že v unii budou tyto subvence zemědělcům z části kompenzovány.“ řekl s tím, že případnou zásadní změnu v podpoře exportu evropských zemědělských produktů očekává zhruba v letech 2010 až 2012. Také člen představenstva Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík je přesvědčen, že ke snížení exportních podpor EU musí v nějakém delším časovém horizontu dojít, nicméně postupně a u všech účastníků světového agrárního obchodu.
Unie vynakládá na zemědělskou politiku zhruba 43 miliard eur ročně a největší část těchto prostředků směřuje do Francie. Ta se z také proti nabídce komisařů postavila nejdůrazněji. "Odmítáme, aby se zemědělství stalo vyjednávací pákou v mezinárodních jednáních. Nemají právo rozprodávat zemědělství," prohlásil šéf největších francouzských farmářských odborů FNSEA Jean-Michel Lemetayer, a již v pondělí odmítl návrh i francouzský ministr zemědělství Hervé Gaymard. Podle unijních diplomatických zdrojů souhlasí s Francii Irsko, které se bojí o svůj vývoz hovězího, a určité výhrady k iniciativě vyjádřili i ministři Belgie, Španělska a Itálie. Z nových členů pak Polsko a Slovensko. Návrh naopak vítají severoevropské země v čele s Británií a Německem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down