06.11.2000 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie pomáhá revitalizovat české lesy

Dne 7. listopadu 2000 se bude konat slavnost u příležitosti dokončení regenerace lesů v Lužických horách. Tento projekt, který napomáhá obnovit původní lesy na severu Čech, jež byly zničeny těžkým znečištěním tohoto regionu, byl realizován díky finanční podpoře Evropské unie prostřednictvím jejího programu Phare přeshraniční spolupráce, která představovala 11 mil. Kč (310 tisíc euro), což odpovídá 50 % celkových nákladů. Revitalizace lesů bude mít kladný vliv na kvalitu ovzduší nejenom v České republice, ale z důvodu blízké polohy regionu německým a polským hranicím budou mít užitek z čistšího ovzduší a lepšího životního prostředí také občané těchto zemí.

První část projektu byla financovaná z prostředků Lesů ČR, s.p., a byla zahájena v r.1998 a dokončena v r.2000. Část hrazená z prostředků Phare probíhala od června 1999 do září 2000; v rámci této částí projektu se vysadilo přibližně 300 tisíc sazenic lesních dřevin: 250 sazenic buku, víc než 18 tisíc sazenic javoru klenu, víc než 15 tisíc sazenic smrku, 9 450 sazenic jedle, atd. Jednalo se osazení obtížně zalesnitelných vrcholů Lužických hor, v některých případech i s donáškou zeminy.

Lesy v hornatých oblastech, především v Krušných, Jizerských a Lužických horách, byly v průběhu posledních desetiletí nejvíce poškozeny a zničeny znečištěním ovzduší z českých, polských a německých elektráren. Nyní vysázené mladé stromky by měly přežít lépe než jejich předchůdci, protože úroveň znečištění je nyní značně nižší než před deseti lety a navíc nové sazenice představují kombinaci původních druhů, které budou odolnější než importované druhy vysazené v minulosti. Bude trvat dvacet až sto let než mladé stromky dorostou do výšky dospělých stromů a během této doby je bude nutné chránit před poškozením zvěří nebo člověkem.
V poslední době se z fondů Phare financovaly tři další projekty regenerace lesů. První velké projekty: regenerace lesů v Krušných horách (v celkové hodnotě 1,5 mil. euro) byl dokončen v červnu 1999 a obnovení lesů v Jizerských horách (v celkové hodnotě 2,7 mil. euro) byl zahájen v květnu 1999 a dokončen v červnu 2000. Další projekt týkající se regenerace lesů v Krušných horách (v hodnotě 1,4 mil. euro) se v současné době realizuje a bude dokončen do konce roku 2000. Spolufinancování Phare v případě těchto projektů představuje 68,5 mil. Kč (přibližně 2 mil. euro). Na regeneraci českých lesů byly vytvořeny fondy, na které se vyčlenila z prostředků Phare CBC částka 2,7 mil. euro.
Tento projekt byl spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC, v rámci kterého byla k dnešnímu dni vyčleněna částka 6,6 miliardy Kč (180 mil. euro) na investice v příhraničních okresech České republiky. Celkově bylo vyčleněno od roku 1990 z Programu Phare, včetně Phare CBC, na pomoc České republice při přípravě na vstup do Evropské unie více než přes 26 mld. Kč (720 mil. euro).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down