Evropská unie proti vymírání včelstev

Evropská unie by mohla v budoucnu začít prosazovat opatření, která by pomohla zmírnit rychlé vymírání včelstev v unii. Během dnešního jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu to uvedl diplomatický zdroj.

Vědecké výzkumy ukazují, že počty včel ve světě v posledních letech rapidně klesají. V některých zemích EU klesl počet včelstev až o 50 procent. K záchraně evropských včelstev, která jsou ohrožována klimatickými změnami, pesticidy a novými nákazami, vyzval loni i Evropský parlament. Podle něj jsou tři čtvrtiny potravinové produkce v unii závislé na včelách a čtyři z pěti zelenin vypěstovaných v Evropě jsou závislé na opylování.
Například ve Slovinsku, které vyzývá k lepší péči o včely a k větším investicím do výzkumu včelařství, klesl počet včelstev v zimním období v letech 2007 až 2008 o 30 procent. Za stejné období klesl počet včelstev v ČR o čtvrtinu.
Za poklesem včel je mimo jiné výrazný pokles pylu a nektaru. Ten je způsobem například využíváním modifikovaných a ošetřených semen. Dalším problémem je extenzivní zemědělství, kdy je na velkých plochách pěstována pouze jedna plodina. Kvůli tomu se včelám špatně hledá dostatek nektaru, který představuje základ jejich stravy.
Snížený příjem tohoto zdroje potravy pak oslabuje imunitní systém včel a včely se stávají zranitelnějšími vůči chorobám a virům. Další nebezpečí představují pesticidy, nedostatek genetické rozmanitosti a klimatické změny. Někteří včelaři v unii přicházejí každou zimu o několik desítek včelstev.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *