25.01.2010 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie řeší export cukru

Budoucnost společné zemědělské politiky po roce 2013, konkurenceschopnost evropského zemědělství a potravinářství, posílení role žen ve venkovském prostoru a reformu rybářské politiky měla na programu rada ministrů zemědělství Evropské unie, která se konala začátkem uplynulého týdne poprvé pod španělskou taktovkou v Bruselu.

Ministři jednali o možnosti zlepšit fungování řetězce pro zásobování potravinami. Podle nich je třeba prosadit udržitelné a na trhu založené vztahy mezi jednotlivými články řetězce. Dále by se měla podle nich zvýšit transparentnost vztahů v řetězci, podpořit konkurence a zlepšit jeho odolnost před kolísáním cen. Konkurenceschopnost a integraci řetězce je třeba podporovat ve všech státech EU. Pobaltské státy a Polsko informovaly o problémech svých chovů prasat, které způsobilo počátkem roku zavedené společné cla v celní unii Ruska, Běloruska a Kazachstánu.
S potížemi se potýká sektor cukru. Německá delegace, k níž se přidali Litevci a Rakušané, požádala Evropskou komisi, aby prověřila, zda mohou producenti cukru v unii překročit Světovou obchodní organizací stanovené limity pro jeho export, aniž by porušili platné mezinárodní normy. Doposud úřadující komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová pověřila právníky, aby zjistili, zda taková možnost existuje. Unie může ročně vyvézt asi 1,3 milionu tun. Toto množství však již udělené licence na vývoz dosáhly. "Uznávám, že čelíme velmi neobvyklé situaci na trhu s cukrem v letošním roce," podotkla komisařka Kvůli nedostatečné nabídce se totiž ceny na světovém trhu vyhouply na rekordní úroveň a zároveň evropští producenti zaznamenali vysokou úrodu. Kvůli ní vyrábějí víc, než kolik podle kvót mohou vyvézt. Komise výrazně zvýšila exportní limity pro sezonu 2009 až 2010 na 1,35 milionu tun. Ani to však nestačí. Očekává se totiž celková produkce až 2,4 milionu tun cukru. Jeho výrobcům hrozí problémy s uskladněním.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down