13.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie schválila novou spotřební daň z cigaret

Ministři financí EU souhlasiliv úterý s návrhem Evropské komise na zvýšení nejnižší spotřební daně z cigaret na 64 eur na 1000 cigaret. Tato změna povede ke zdražení cigaret v zemích EU, kde jsou dosud nejlevnější, a zmenší rozdíly v cenách mezi jednotlivými státy. Znamená také komplikaci při jednání o rozšíření Evropské unie.

Řada kandidátů žádá dlouhá přechodná období, protože jejich ceny cigaret jsou dnes velmi nízké. ČR si vyjednala tříleté období pro zvyšování daně na úroveň požadovanou EU, a to už i podle nové legislativy. Schválené nařízení stanoví spotřební daň z cigaret v EU od 1. července na nejméně 60 eur za 1000 cigaret; od 1. července 2006 to bude 64 eur. V platnosti zůstane dosavadní požadavek, že spotřební daň musí představovat nejméně 57 procent maloobchodní ceny tisícovky nejběžnějších cigaret. Španělsko a Řecko, kde je kuřivo laciné a kuřáků mnoho, dostaly odklad do roku 2008. Rada ministrů schválila návrh EK už loni v listopadu, s definitivním rozhodnutím se však čekalo na postoj Evropského parlamentu, který se vyslovil kladně 5. února.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down