05.06.2006 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie zakázala dovoz drůbeže z celého Rumunska

Od minulého pátku byl rozšířen zákaz dovozu drůbeže z Rumunska do Evropské unie na celé rumunské území kvůli rychlému šíření ptačí chřipky. Oznámila to Evropská komise poté, co její návrh v tomto smyslu schválil stálý veterinární výbor EU, ve kterém zasedají zástupci všech členských zemí.

Dosud se zákaz vztahoval asi na tři čtvrtiny rumunského území. Nový krok si podle komuniké EK vyžádal rychlý postup vysoce patogenního viru H5N1. Rumunští veterináři na schůzi potvrdili, že se nákaza vyskytla už i mimo území, na která se dosud vztahovala ochranná opatření, a informovali podrobně o svém postupu.
Podle mluvčího EK Philipa Toda se zákazem formálně potvrdil existující stav, protože rumunské orgány již před několika dny zastavily veškerý vývoz drůbeže a výrobků z ní. Vyložil, že veterinární služba již nebyla schopna kontrolovat, odkud která zásilka pochází. Podotkl také, že členské státy EU jsou stavem v Rumunsku znepokojeny.
Virus H5N1 se v Rumunsku objevil krátce loni na podzim. Začátkem května se vyskytla nová ohniska a nákaza se začala rychle šířit. Hlášeno bylo 121 míst výskytu a zničeno bylo podle rumunských údajů více než 200 tun drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down