Evropská zemědělská strategie prošla, zemědělci se obávají zdražování

Zemědělský svaz ČR kritizuje kladné stanovisko europarlamentu ke strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Podle mluvčího svazu Vladimíra Píchy europoslanci strategii schválili, i když si uvědomují její dopady. Svaz už dříve na základě studií varoval před zdražováním potravin právě v důsledku evropských strategií. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bude nyní hlavně záležet na tom, jaký podíl na plnění strategie budou mít jednotlivé členské státy. Evropské zemědělské cíle mimo jiné předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.

Ministerstvo zemědělství už dříve požádalo Evropskou komisi, aby předložila hodnocení strategie Od zemědělce ke spotřebiteli. ČR se například nelíbí budoucí plošné snižování ve využívání pesticidů. Zatímco jiné evropské státy spotřebu v posledních letech zvýšily, Česko ji naopak snižovalo.
"Mrzí nás, že ta strategie prošla v podobě, v jaké byla navržená," sdělil Pícha. Podle něj je pozitivní, že europoslanci požádali o doplnění dopadů.
Podle webueuroparlamentu hlasovalo pro strategii 452 lidí, 170 bylo proti a 76 se zdrželo hlasování. "Nyní bude velmi záležet na tom, jaký podíl budou mít na plnění cíle této strategie jednotlivé členské státy Evropské unie. Česko dlouhodobě snižuje spotřebu přípravků na ochranu a ošetřování rostlin a minerálních hnojiv a patří v rámci Evropské unie takzvaně k jedničkářům. Hodnotíme pozitivně, že europoslanci doporučili zohlednit některé dopadové studie, které varují před razantním snížením zemědělské produkce a zvýšením cen potravin pro obyvatele," dodal prezident komory. Podle něj je potřeba najít rovnováhu mezi cílem EU a výrobou kvalitních potravin pro obyvatele za dostupné ceny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down