23.03.2015 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropské granty pro české vědce

Evropská rada pro výzkum (ERV) vyhlásila minulý týden vítěze druhé soutěže o granty pro nezávislé špičkové vědce, tzv. Consolidator Grant competition. Mezi vítězi je také osm Čechů, což je historicky nejúspěšnější výsledek v rámci těchto grantových soutěží. Informovalo o tom Zastoupení Evropské komise ČR

Čtyři z vítězných českých vědců působí v rámci hostujících organizací v České republice (například Masarykova univerzita, Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR), čtyři další působí v zahraničí.

Vědci obdrží granty v celkové výši 713 milionů eur. Průměrná výše grantů, jež jsou součástí programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020, dosahuje 1,91 milionu eur.

Tyto finanční prostředky pomohou vědcům upevnit jejich výzkumné týmy a rozvíjet nejinovativnější nápady.

„S každým dalším projektem tohoto kalibru se Evropa stává laboratoří světa. Naši nejšpičkovější a nejkreativnější výzkumní pracovníci profitují z financování EU a Evropa zase den co den profituje ze svých investic do znalostí a do lidí,“ uvedl evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas.

Předseda ERV Jean-Pierre Bourguignon poznamenal, že tyto granty udělené 372 předním vědcům podpoří i zhruba 1500 absolventů a studentů doktorského studia, kteří budou součástí týmů.  „Jde o další způsob, jakým ERV podporuje příští generaci vědeckých talentů, tj. lidského základu pro konkurenceschopnost Evropy, od které se odvíjí její hospodářský růst. Je povzbuzující, že mezi vědci, kteří obdrží tyto granty, výrazně stoupá podíl žen,“ řekl Bourguignon.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down