Evropské potraviny mohou přijít o chráněné značení

Některé evropské potraviny mohou přijít o chráněné označení původu, pokud bude uzavřena obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Upozornil na to dnes německý ministr zemědělství Christian Schmidt. Zároveň ale zdůraznil, že uzavření smlouvy známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je v zájmu Německa.

"Nebudeme moci chránit každou klobásu a každý sýr jako regionální specialitu," uvedl Schmidt v televizi N24.  "Náš systém chráněných regionálních označení původu není v USA ani v jiných zemích znám a Evropské komisi se dosud v rámci Světové obchodní organizace (WTO) nepodařilo prosadit ho jako světový standard," řekl ministr. "Vzhledem ke zkušenostem, které jsme udělali při jednáních o volném obchodu s Kanadou, víme, jak těžké bude takový systém prosadit v jednání s USA," doplnil.  Proti oslabení ochrany původu se postavil německý potravinářský svaz. "Regionální speciality musí zůstat regionálními specialitami. Nechceme žádné originální norimberské klobásky z Kentucky," řekl serveru Bild.de předseda svazu Christoph Minhoff. Schmidtovo vyjádření kritizují i spotřebitelské svazy, které se obávají klamání zákazníků.  Schmidt zdůraznil, že o chráněné označení nepřijdou všechny regionální speciality. "Norimberské klobásky se budou muset i nadále vyrábět jenom v Norimberku. Bohužel ale v Evropě máme i výrobky označované jako 'sýr XY', které z daného regionu nepocházejí. A Američané se potom ptají, k čemu vlastně ochrana označení původu slouží," řekl ministr. Podle Schmidta by měla Evropská komise v jednáních o TTIP tlačit na to, aby prosadila evropský systém označování původu potravin jako standard pro EU i USA. I kdyby však některé potraviny měly o chráněné označení původu přijít, ministr vnímá smlouvu s USA jako přínosnou. "TTIP je pro nás obrovská šance. Jsme exportní země, nemůžeme usilovat o protekcionismus, ale musíme se naopak snažit o to, abychom mohli své dobré výrobky vyvážet na zahraniční trhy. Už nyní vyvážíme z Německa do USA potraviny v hodnotě 1,6 miliardy eur (44,3 miliardy korun)," řekl Schmidt.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down