Evropské země G20 chtějí boj proti změnám klimatu a protekcionismu

Evropské členské země uskupení G20 se dnes v Berlíně vyslovily pro naplňování Pařížské dohody o klimatu a pro mezinárodní obchod bez protekcionismu. Na společné tiskové konferenci po jednání to včera řekli mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. I přes rozdíly v těchto oblastech chtějí hledat společnou řeč se Spojenými státy.

"Existují rozdíly v různých otázkách a na druhé straně jsou věci společné," řekla Merkelová ke vztahu s USA vedenými prezidentem Donaldem Trumpem. Na jedná straně přitom zmínila boj proti klimatu nebo vztah k volnému obchodu a na té druhé společný boj proti terorismu nebo za zlepšení situace žen ve světě. Na summitu velkých světových ekonomik G20, který se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku, chce kancléřka všechno vsadit na kartu spolupráce. "Chceme hledat společná řešení, i když víme, že to v některých otázkách, jako v otázce klimatu, nebude jednoduché," poznamenala. Pro hledání společné cesty se vyslovil i Macron. "Nepovede to k ničemu, když budeme nějaký stát izolovat," uvedl.*

Německo, Francie, ale také Británie, Itálie, Španělsko, Nizozemsko, Norsko a Evropská unie dnes v Berlíně ladily noty na summit, který se bude zabývat mimo jiné změnami klimatu, mezinárodním obchodem, migrací nebo bojem proti terorismu. Jednotný postoj evropských zemí je podle pozorovatelů nutný zejména kvůli výzvě, kterou představují některé postoje amerického prezidenta Trumpa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down