Evropsklá komise prověří zákon

Evropská komise začala prověřovat, zda český zákon o významné tržní síle neodporuje unijním pravidlům. Novinářům to minulý týden řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka. Na zákon o významné tržní síle, který od letošního února reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a dodavateli, si SOCR stěžoval komisi v červenci.

Zákon o významné tržní síle předloni vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora ČR. Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškozuje jejich vztahy s dodavateli. Podle Juračky se komise ke stížnosti SOCR postavila čelem. „Neslíbila, že udělá pořádek podle našeho mínění, ale na základě našich údajů zahájila šetření,“ uvedl.
Zákon o významné tržní síle kritizuje i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který se nedávno nechal slyšet, že tato legislativní norma by měla být zrušena. Juračka podotkl, že na setkání s Kocourkem mu bylo řečeno, že ministerstvo obchodu a průmyslu se bude snažit problém se zákonem o významné tržní síle vyřešit ještě dříve, než skončí šetření Evropské komise. Ministerstvo podle Juračky počítá buď se zrušením zákona, nebo jeho zásadní novelizací. SOCR s pomocí právníků zároveň vypracoval ústavní stížnost na zákon.
Zemědělci i potravinářské firmy jsou jednoznačně proti zrušení zmíněného. Naopak obchodníci i někteří odborníci upozorňují, že tento zákon může zdražit potraviny na pultech obchodů a navíc sníží ochotu obchodních řetězců odebírat zboží od tuzemských firem.
Nový zákon už využila potravinářská komora a některé potravinářské firmy, které si na počínání řetězců stěžovaly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad poté zahájil správní řízení s některými obchodními řetězci. Z porušení zákona o významné tržní síle ÚOHS podezřívá společnosti Ahold a Kaufland. Obchodníci tvrdí, že zákon neporušili. Podle mluvčí potravinářské komory Dany Večeřové by případné zrušení zákona bylo krokem proti českým potravinářům, kteří by opět byli vydáni na milost a nemilost nadnárodním obchodním řetězcům.
Zákon o významné tržní síle od letošního února ukládá především obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Řetězcům od února hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *