02.05.2006 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský kód správné praxe pro chovatele

Evropské farmy zaměřené na chov hospodářských zvířat mají nyní k dispozici kód správné praxe. Má zajistit maximální otevřenost a průhlednost praxe používané při chovu a reprodukci zvířat na farmách. S kódem, který vznikl s podporou evropského rámcového výzkumného programu ve výši 300 000 eur, se odborná veřejnost oficiálně seznámila poprvé na počátku března na „zemědělském salonu“ v Paříži.

Záměrem je, aby farmy tento kód přijaly, pracovaly podle něj a nechaly se podle něj také certifikovat. To by jim mělo zajistit vysoký standard welfare a zdraví zvířat při chovu a reprodukci, a tím dosáhnout kvalitu a bezpečnost potravin živočišného původu. Kód je dostupný ve 20 jazycích a bude se pravidelně upravovat podle aktuálních vědeckých poznatků. Na vypracování kódu se podílely organizace chovatelů, šlechtitelů a výkrmců, dále výzkumní pracovníci, biotechnologové, experti na welfare zvířat, organizace spotřebitelů aj. Výsledek jejich společné práce by měl zlepšit vzájemné pochopení mezi organizacemi chovatelů a širokou veřejností a přispět k udržitelnosti chovu hospodářských zvířat. Zároveň se zmíněným kódem se v Paříži představila i Evropská technologická platforma pro šlechtění a reprodukci zvířat. Její zástupci informovali o vizi dalšího udržitelného vývoje chovu zvířat v následujících 20 letech a o výzkumu, který bude pro naplnění této vize zapotřebí. Udržitelný rozvoj chovu zvířat významně podpořil 6. rámcový výzkumný program EU, a to 25 miliony eur.

Do rastru:
Cíle kódu:
- stát se nástrojem pro definování a zavedení dobré praxe v evropském chovu zvířat,
- dát směr a pocit jistoty evropským chovatelům,
- zvýšit transparentnost ve vztahu mezi evropským sektorem chovu a reprodukce zvířat a veřejností – kód je nástrojem, který může chovatelským organizacím sloužit i k tomu, aby veřejnosti vysvětlily, jak jejich členové se zvířaty pracují.

Již deset chovatelských organizací (různě velkých a z různých regionů) se rozhodlo přijmout kód a certifikovat se podle něj. Kód je volně dostupný a jeho současný text bude platný pro období let 2006 až 2007. Výbor Evropského fóra pro farmářský chov zvířat (EFFAB) prověří kód v období 2008 až 2009 a, pokud to bude nutné, navrhne řídicímu výboru tohoto fóra potřebné úpravy. Po roce 2009 se za použití kódu bude platit poplatek vypočtený z nákladů na administrativu a úpravy kódu. Jeho výše bude nižší pro členy EFFAB.
Přijetí kódu :
Pokud vedení chovatelské organizace kód zavede, znamená to, že souhlasí s tím, že její chovatelská praxe a metody budou transparentní pro veřejnost. Organizace se tím také zavazuje její vedení i členové budou podle kódu pracovat. Kód mohu také přijmout zastřešující organizace. V tom případě musí postupovat stejně jako individuální chovatelská organizace a může také dostat certifikát. Zastřešující organizace bude odpovědná za to, že kód přijmou všechny organizace, které zastřešuje. Certifikace podle kódu znamená, že organizace implementovala tuto strategii ve svém řídicím systému a tuto skutečnost ověřil akreditovaný certifikační orgán.
Bližší inforace o Kódu správné praxe pro chovatele a šlechtitele hospodářských zvířat, o němž informoval Zemědělec č. 16. naleznete na internetové stránce http://www.code-efabar.org.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down