03.02.2012 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský obchod se skotem a hovězím

Přestože hovězí maso je jediná významná komodita, ve které není Evropa soběstačná a musí ji dovážet, v posledních dvou letech se export živých zvířat a hovězího masa výrazně zvýšil. Po několika letech se tak saldo obchodní bilance s hovězím dostalo do kladných čísel.

Zatímco dovozy do zemí Evropské unie byly v posledních patnácti letech poměrně stabilní (379 až 565 tisíc tun), evropský export se snížil mezi roky 1995 až 2007 více než pětkrát. K oživení došlo v roce 2010 a tento trend pokračuje. Za výrazným nárůstem vývozu stojí poptávka z Ruské federace a Turecka.

Perspektivní Rusko, zajímavé Turecko 
Rusko je tradičním dovozcem hovězího masa a živých zvířat, ale i zde dochází k velmi dramatickým nárůstům.
Statistiky uvádí, že v roce 2009 Rusko v EU nakoupilo 38 275 tun, v roce 2010 82 386 tun a do 30. září 2011 již 100 178 tun. Vládní program na zvýšení soběstačnosti, který je finančně podporován, vedl k výraznému nárůstu zájmu o plemenná zvířata. Západoevropské země tento zájem pociťují několik let, ale v ČR se výrazně projevil až v roce 2011. Přes počáteční, především technické, potíže, lze očekávat trvalou poptávku a tento trh lze hodnotit jako velmi perspektivní.
Do poloviny roku 2010 Turecko dováželo z EU řádově stovky tun hovězího. Od září 2010 došlo k výraznému nárůstu poptávky a ve druhém pololetí 2010 bylo dosaženo 70 000 tun. Ke 30. září 2011 bylo do Turecka vyvezeno 131 500 tun živých zvířat a hovězího masa. Jakkoliv se tato čísla zdají obrovská, je nutné si uvědomit, že v Turecku žije 68 mi­lionů obyvatel a islámské náboženství nepovoluje konzumaci vepřového masa. Co do výše národního produktu je turecká ekonomika na 15. místě na světě a Turci jsou velmi zdatní obchodníci.
Česká republika vyváží do Turecka pouze hovězí maso. Důvodem je požadavek na testování zvířat na BSE (u zemí, kde se v minulosti tato nemoc vyskytla) a živá zvířata není možné exportovat. Podle neoficiálních informací bude tento problém vyřešen. Tato skutečnost může být pro naše chovatele velmi významná, protože turecké nákupní ceny jsou velmi zajímavé. Cena jatečných býků byla na podzim 2011 v pobaltských republikách dvě eura za kg živé hmotnosti a cena zástavových býčků, kříženců masných plemen, se pohybovala na úrovni 3,50 – 3,80 eura za kg.

Poptávka dělá cenu 
Výrazná poptávka po hovězím se promítla také do evropských cen, které jsou historicky nejvyšší.
Ke konci listopadu byla průměrná cena mladých býků 377 eur za 100 kg JUT – v Německu 391 eur, v Rakousku 385 eur.
Zpracovatelé v České republice se těmto nárůstům „úspěšně“ brání a výkupní ceny rostou jen nepatrně. Na konci listopadu se mladí býci vykupovali za 323 eur za 100 kg JUT.
Tato čísla jasně vysvětlují, proč jsou tisíce jatečných zvířat vykrmených v našich chovech poráženy u našich jižních a západních sousedů.
Významnou je také skutečnost, že výkupní ceny jatečných býků na významných trzích v Brazílii, Argentině a Uruguai vzrostly od roku 2008 o 50 % a výrazně se přiblížily cenám evropským.

České aktivity 

Také Český svaz chovatelů masného skotu (ČSCHMS) věnuje pozornost rozvoji obchodu především s plemennými zvířaty.
Již tradičně vyvážejí naši chovatelé na sousední Slovensko a letos poprvé se uskutečnily vývozy do Pobaltí. Spolupráce s Lotyšskem, Estonskem a Litvou byla zahájena na počátku roku 2011, kdy se představitelé Svazu zúčastnili akcí tamních chovatelských organizací. Česká republika zde dostala příležitost představit výsledky dvacetileté práce svých chovatelů a jejich organizace – ČSCHMS. Tuto příležitost se podařilo velmi dobře využít a podpořit úspěšnou výstavou masného skotu v Brně, kterou chovatelé z pobaltských republik navštívili. Navázaná spolupráce vyústila v exporty plemenných zvířat a je reálný předpoklad úspěšné pokračování i do budoucna.
Další obchodní aktivitou Svazu bylo spuštění internetového obchodního systému se zvířaty nazvaného MaSkot. Tento systém nabízí všem chovatelů sledovat realizační ceny zástavového skotu a možnost zapojit se do obchodních nabídek-poptávek po masném skotu. Dnes je v tomto systému zaregistrováno přes dvě stě uživatelů. Systém umožňuje rychlou informaci uživatelů po poptávkách po různých katego­riích skotu, ale i o podmínkách, termínech, cenách a zdravotních požadavcích.

 

Klíčové informace

– Dlouhodobé předpovědi analytiků v Bruselu předpokládají, že minimálně do roku 2020 bude potřeba každoročně do EU dovézt přibližně 350 tisíc tun hovězího masa.
– Důvodem je zabezpečení potřeby 500 milionů evropských obyvatel.
– Pro naše chovatele skotu je to dobrá zpráva – o jejich produkci bude zájem.

Ing. Miroslav Vrablík,
Český svaz chovatelů masného skotu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down