Evropský parlament chce mírnější podobu cukerní reformy

Evropský parlament (EP) dnes vyzval k mírnější podobě reformy cukerného pořádku, než na jaké se v závěru loňského roku dohodly členské státy Evropské unie. Hlas europoslanců je však pouze poradní a nemůže cukernou reformu zásadně ovlivnit.

Komisařka Mariann Fischerová-Bölová uvítala, že EP své rozhodnutí neodložil; zaujetí stanoviska umožňuje spustit reformu podle plánů od 1. července. Reforma počítá s tím, že zaručené ceny cukru v EU klesnou od sezony 2006/07 během čtyř let o 36 procent a cukrové řepy o dvě pětiny. Hořké sousto poklesu cen má pěstitelům vynahradit příspěvek z rozpočtu EU, kompenzující téměř ze dvou třetin ztrátu příjmů a toto odškodnění budou moci státy ze svých rozpočtů ještě navýšit. Současně má odchod slabších cukrovarníků z trhu usnadnit restrukturalizační fond, samofinancovaný průmyslem.
EP sice podpořil postupné snižování cen cukru, k čemu EU nutí i tlak Světové obchodní organizace, ale naléhá na větší pomoc pěstitelům a cukrovarníkům. Cena bílého cukru by podle přijatého usnesení neměla klesnout o více než 30 procent, surového cukru o 26 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *