10.04.2006 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský parlament podpořil náhrady farmářům za ztráty z ptačí chřipky

Evropský parlament minulý týden podpořil návrh Evropské komise, aby farmáři postižení poklesem příjmů způsobeným ptačí chřipkou dostali nárok na kompenzace z fondů EU, a to až do 50 procent prokazatelných ztrát.

Nejde jen o přímé náklady či škody vyvolané epidemií, ale zejména o ztrátu příjmů vyvolanou "poruchami trhu", tedy poklesem prodeje způsobeným nedůvěrou lidí v drůbeží maso a vejce.
Po souhlasu EP se budou návrhem zabývat 25. dubna ministři zemědělství. Očekává se, že ho bez problémů schválí, aby nové nařízení vstoupilo v platnost od poloviny května.
Poslanci ovšem vnesli do návrhu EK několik úprav. Mezi vhodnými alternativními metodami boje proti ptačí chřipce uvedli "naléhavé očkování" drůbeže. Chtějí také zpřísnění podmínek, za kterých budou evropské peníze pro farmáře uvolňovány; má se tak dít jen v případě, že osud hospodářství bude poklesem příjmů zásadním způsobem ohrožen. Státy se mají zavázat, že se budou snažit obnovit důvěru spotřebitelů informačními kampaněmi.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down