18.11.2008 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský parlament podpořil ovoce zdarma

Evropský parlament schválil rozdávání ovoce a zeleniny zdarma ve školách. Tím podle agenturních informací výrazně vzrostla šance, že návrh Evropské komise ve středu schválí i ministři zemědělství členských zemí, kteří mají v tomto případě rozhodující slovo.

Bezplatnou zdravou výživu však nebude muset od podzimu 2009 povinně zavést každý členský stát EU, bude záležet čistě na uvážení národní vlády, přičemž český kabinet dosud nebyl celému nápadu příliš nakloněn.
Pokud se česká vláda nakonec rozhodne nápad Bruselu podpořit, ovoce a zelenina v českých školách i tak nejspíš nebude úplně zadarmo. Některým státům včetně ČR se totiž po dlouhé diplomatické bitvě nejspíš podaří do návrhu prosadit, aby rodiče na ovoce a zeleninu mohli přispívat, přestože to Evropská komise, která je autorem nápadu, zpočátku odmítala.
Nakonec se ale rýsuje kompromis, který počítá s možným finančním příspěvkem rodičů, přičemž po několika letech by se tato část unijního nařízení revidovala a EU by rozhodla, zda by přece jen neměl být příspěvek zrušen.
Školáci se nejspíš nemusí "bát", že by dostávali jen obyčejné jablko či pomeranč. Evropská unie navzdory výtkám zákonodárců, že zpracované ovoce ztrácí "nutriční kvalitu", zřejmě schválí, že žáci budou moci dostat například i salát z exotického ovoce či džus z čerstvého ovoce. Prakticky jedinou a hlavní podmínkou má být, aby do těchto produktů nebyl přidáván cukr. Celá aktivita EU je totiž zaměřena na boj s dětskou obezitou, která trápí prakticky celou Evropu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down