19.10.2015 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský parlament pro ochranu tradičních regionálních výrobků

Evropská unie by měla zavést systém ochranného označení regionálních průmyslových a řemeslných výrobků, jako je tomu u zemědělských produktů. Vyzval k tomu Evropský parlament ve schváleném návrhu, který počítá se zavedením celounijního dobrovolného označení pro řadu typických produktů z jednotlivých zemí. Ochrany by se tak mohlo dočkat například i české sklo.

"Usnesení vyzývá Evropskou komisi, aby co nejdříve navrhla jednotný systém ochrany zeměpisných označení nezemědělských produktů, založený na již existujícím systému pro zemědělské výrobky," uvedla předkladatelka návrhu Virginie Roziéreová ze socialistické frakce. Ochrana by podle ní měla kupujícím zajistit spolehlivé informace o jednotlivých produktech a zároveň přispět k boji proti padělkům, které často poškozují tradiční výrobce.
Poslanci návrh schválili výraznou většinou hlasů, což podle mnohých dokládá zájem, jaký v jednotlivých zemích o ochrannou známku pro regionální produkty je. Systém má být zaměřen rovněž na podporu předávání znalostí a dovedností tradiční výroby, což by mělo pomoci předejít hrozícímu zániku některých řemeslných odvětví.

Výrobci se budou moci k systému ochranných označení připojit dobrovolně a podle europoslanců tím pro ně nevzniknou žádné zvláštní náklady. "Když existuje ochrana zemědělských produktů na regionální úrovni, je logické, aby to bylo rozšířeno na nezemědělské. Je důležité, že tato úprava nepřináší žádnou zátěž podnikatelů, je jen na nich, zda toho využijí," prohlásil český europoslanec Jiří Pospíšil z frakce evropských lidovců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down