Evropský parlament změnil vedení

Novým předsedou Evropského parlamentu (EP) na další dvouapůlleté období byl minulý týden ve Štrasburku zvolen kandidát nejsilnější frakce, evropských lidovců, Ital Antonio Tajani. V závěrečném souboji získal 351 hlasů a porazil tak kandidáta socialistů a jejich předsedu v EP Gianniho Pittellu, pro něhož hlasovalo 282 poslanců. Tajani ve funkci vystřídá německého socialistu Martina Schulze, který parlamentu předsedal pět let a nyní už nekandidoval. Jedním z místopředsedů parlamentu byl zvolen český europoslanec Pavel Telička.

Zvolení Tajaniho novým šéfem europarlamentu předcházela minulý týden složitá a dlouhá vyjednání. Europoslanci tak vybrali předsedu parlamentu až ve čtvrtém kole, do něhož postoupili dva nejúspěšnější kandidáti z kola třetího. Tajani vystudoval práva na univerzitě La Sapienza v Římě. V 70. letech byl důstojníkem italského vojenského letectva a v letech 1983 až 1987 zvláštním dopisovatelem v Libanonu, Sovětském svazu a Somálsku. Poté působil šest let jako ředitel římské redakce deníku Il Giornale. Je ženatý a má dvě děti.

Jedním z místopředsedů Evropského parlamentu byl minulý týden zvolen také český europoslanec Pavel Telička. V příštím období, které trvá dva a půl roku, tak bude jedním ze 14 zástupců nového předsedy Tajaniho.Telička byl zvolen již v prvním kole volby, když dostal 313 hlasů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *