05.10.2006 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský trh s vepřovým zůstane Bulharsku a Rumunsku nadále uzavřen

Bulharsko a Rumunsko bude mít i nadále zakázáno kvůli prasečímu moru vyvážet vepřové a živá prasata do zemí Evropské unie. Zákaz potrvá podle sdělení z Bruselu ještě devět měsíců po 1. lednu příštího roku, tedy po datu vstupu těchto zemí do unie.

V Rumunsku bylo registrováno více než pět set případů onemocnění prasečím morem. V Bulharsku bylo letos oznámeno sedm případů.
Prasečí mor člověka neohrožuje, ale je nebezpečná zejména pro chovy domácích prasat. V České republice bylo onemocnění naposledy zlikvidováno u domácích prasat na Kroměřížsku v roce 1997 a u divokých prasat v roce 1999. Na Slovensku byl prasečí mor ve větším rozsahu zaznamenán v roce 2004, kdy bylo kvůli tomuto onemocnění utraceno přes třicet tisíc zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down