Evropským stromem roku se stal polský dub Dunin

V letošním ročníku soutěže Evropský strom roku zvítězil polský kandidát dub Dunin. V Bruselu to oznámila Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Stříbrnou i bronzovou příčku obsadily také duby, španělský a portugalský. Česká Zpívající lípa skončila osmá z 16 soutěžících, uvedl v tiskové zprávě David Kopecký z Nadace Partnerství.

Dub Dunin je jeden z největších a nejznámějších stromů v Bělověžském pralese. Jeho stáří se odhaduje na 400 let, měří přes 13 metrů a v obvodu má zhruba 4,5 metru. Roste na okraji pralesa v obci Narew. Do evropského kola postoupil jako vítěz polské národní ankety, v mezinárodní konkurenci jej podpořilo 179 317 Evropanů.
Strom nese jméno Dunin na počest běloruského básníka a dramatika Vincenta Dunina Marcinkiewicze, předtím byl znám jako Strážce pralesa. V Polsku se stal inspirací pro řadu umělců, figuroval na přebalu hudebního alba, v několika filmech a reportážích či na obrazech.
Dnešní rozložitý tvar je důsledkem úderu blesku, který stromu polámal větve. Obec kvůli nedobrému zdravotnímu stavu stromu uspořádala sbírku na ošetření stromu, ve které se podařilo vybrat na jeho záchranu asi 10 000 zlotých, v přepočtu přes 50 000 korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down