Ve dnech 25. - 26. května se v Brně uskuteční tematický workshop pracovní skupiny Povodně. Evropští experti na povodňovou ochranu budou diskutovat o prvních krocích členských států Evropské unie při zavádění nové evropské směrnice č. 2007/60/ES o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik. Informovala o tom Jarmila Krebsová z tiskové oddělení Ministerstva životního prostředí ČR.
Odborníci se budou v rámci workshopu zabývat zejména předběžným vyhodnocením povodňového rizika a dále navazujícím mapováním a tvorbou plánů pro zvládnutí povodňových rizik v oblastech s významným povodňovým rizikem.
Delegáti budou také diskutovat o tom, jak využít zkušenosti a poznatky z průběhu historických povodní, o stanovení povodňového rizika pro všechny typy povodní, kterými jsou členské státy postihovány, způsobech informování veřejnosti, poskytování informací v rámci EU, propojení s existujícím plánováním v oblasti vod a územím plánováním i s ohledem na vývoj klimatu v Evropě.
Pracovní skupina Povodně vznikla před dvěma lety v rámci společné implementační strategie vodní politiky k podpoře zavádění již zmíněné směrnice č. 2007/60/ES a schází se dvakrát ročně. K hlubší výměně zkušeností se zaváděním této směrnice pak slouží tématické workshopy.
„První workshop k povodňové směrnici proběhl v září 2008 v irském Dublinu, druhý pořádá české předsednictví právě v Brně, kde současně probíhá Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh WATENVI, největší vodařská akce v České republice,“ upřesňuje Veronika Jáglová, ředitelka odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí. Součástí veletrhu WATENVI bude i tradiční venkovní expozice praktických ukázek protipovodňových opatření a také mezinárodní konference s názvem Principy ochrany před povodněmi ve světě s řadou zahraničních přednášejících.