04.01.2007 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropští ministři schválili nové nařízení pro ekologické zemědělství

Ministři zemědělství členských států Evropské unie schválili na svém prosincovém zasedání v Bruselu návrh zcela nového nařízení o ekologickém zemědělství. Přináší zcela nová pravidla pro oblast označování biopotravin. Jejich cílem je zlepšit orientaci a informovanost spotřebitelů a ulehčit identifikaci biopotravin na trhu. Důležitou oblastí návrhu jsou geneticky modifikované organismy (GMO) a jejich vztah k ekologickému zemědělství, uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Nový návrh má nahradit dosud platné nařízení Rady (EHS) č. 2092/91, o ekologickém zemědělství. Nové nařízení vstoupí v platnost 1. ledna 2009. Do té doby musí návrh ještě schválit Evropský parlament a Evropská komise musí připravit prováděcí právní předpisy, které stanoví podrobná pravidla pro hospodaření ekologických zemědělců a pro výrobu biopotravin.
Biopotraviny mají nést podle právních předpisů povinně označeny jednotným biologem Evropské unie. Dále ponesou informace o původu surovin, zda pochází pouze z jednoho státu, zda byly suroviny vyprodukovány v rámci států Evropské unie, nebo zda suroviny pochází ze třetích zemí. Pro biopotraviny pocházející ze třetích zemí bude používání EU loga a informace o původu dobrovolné, upřesnila Králová. Každá biopotravina bude muset být podle ní také povinně označena kódem kontrolní organizace ekologického zemědělství, kterou byla certifikována. Pro označování biopotravin však bude možné i nadále používat národní nebo soukromá loga.
V návrhu je ponechána výhradní možnost označovat slovy ekologický a biologický, včetně jejich odvozenin jako například bio a eko, pouze a výlučně pro biopotraviny. To platí již podle současného nařízení (EHS) č. 2092/91 a označování potravin z konvečního zemědělství těmito výrazy je ze strany EU i Ministerstva zemědělství ČR přísně postihováno.
Podle návrhu nelze GMO ani nadále v ekologickém zemědělství používat. Z praktického hlediska byl stanoven technický limit pro účely detekce GMO při laboratorních rozborech, a to do výše 0,9 procenta. Tento limit bude možné uplatnit pouze v případě náhodného a technicky nevyhnutelného výskytu GMO. „Účelem stanovení tohoto limitu je ochránit ekologické zemědělce před možnými sankcemi z důvodu nezaviněného výskytu stopového množství GMO ve vlastní produkci“, upřesnila ministryně Milena Vicenová, která tento limit obhajovala na prosincové Radě ministrů v Bruselu.
Návrh nařízení stanovil také nová pravidla pro chov vodních živočichů v ekologickém zemědělství. V podmínkách ČR přichází v úvahu především chov ryb, nařízení stanoví pravidla ale také například pro chov korýšů nebo mlžů.
Nové nařízení má vedle některých novinek přispět také ke zpřehlednění právní úpravy ekologického zemědělství. Současné nařízení o ekologickém zemědělství platí již od roku 1991 a od té doby bylo více než padesátkrát novelizováno.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down