28.07.2006 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropští vinaři nesouhlasí s hromadnou likvidací vinic

Mezinárodní rada Asociace evropských vinařských regionů (AREV), jejíž zástupci z pětašedesáti vinařských regionů a šestnácti evropských zemí na včerejším zasedání projednávali návrh Evropské komise na reformu evropského trhu s vínem, nepodpořila plány komise na hromadnou likvidaci čtyři sta tisíc vinic z dosavadních 3,4 milionu hektarů vinic. Současně považují za nutné snížit vysoké dotace na destilaci přebytečných hroznů, přestat využívat nekvalitní vinice a udržet kontrolu nad původem a kvalitou vín vyráběných v Evropské unii.

K dobrovolnému odchodu slabších výrobců má podle komise pomoci kompenzace ve výši 2,4 miliardy eur v následujících pěti letech (68 miliard korun). Prezident AREV a Luis Durnwalder se domnívá, že mnohem lepší je snížit dotace na následnou destilaci hroznů. Potom vinař, jehož víno se na trhu svojí kvalitou neprosadí, dobrovolně skončí. Je mu jasné, že část vinic se bude muset zlikvidovat, ne však v masovém měřítku, jako to navrhuje Evropská komise. Je nutné vytvořit rovnováhu mezi výrobou a spotřebou.
Podle Durnwaldera je třeba zabránit naprosté liberalizaci trhu s vínem a kontrolovat dovoz levných hroznů ze světa do Evropy. Je třeba zachovat kontrolu kvality vyráběných vín a důsledně rozlišovat mezi stolními a jakostními víny, dodal.
Zástupci evropských vinařských regionů se dnes také dohodli na tom, že budou prosazovat zachování současných pravidel dodatečné úpravy vín doslazováním sacharózou nebo koncentrátem z hroznů. Ty povolují severním zemím zvýšit hladinu alkoholu o dvě procenta a jižním státům o jedno procento.
Čeští vinaři jsou v radě AREV zastoupeni od roku 2001. Podle předsedy Svazu vinařů ČR Jiřího Sedla dopadla jednání tak, jak čeští vinaři potřebují. Zdůraznil, že zemědělství liberalizováno není, tak proč z něj vytrhnout a liberalizovat jen jeden jeho sektor.
Návrh Evropské komise ještě není definitivní. Jeho konečné znění bude známo až koncem letošního roku. V příštím roce jej bude projednávat a schvalovat ještě Evropská rada a parlament. Sedlo upřesnil, že s účinností se počítá až na rok 2008. Představitelé jednotlivých zemí tak mají dost času vše vyjednat se svými europoslanci. Velká část zástupců AREV jsou sami politici. Například prezident Durnwalder je hejtmanem Jižního Tyrolska v Itálii.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down