25.01.2001 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Experti z EU prověřovali pokrok ČR v otázce kontroly brambor

Dnes ukončila pětidenní misi kontrolní komise expertů fytosanitárního výboru EU. Ta přijela do České republiky prověřit stav kontroly bakterióz u brambor, které se nesmějí od roku 1976 právě z důvodu fytosanitárních opatření vyvážet do EU.

Výstupem by měla být zpráva komise určená pro projednání v EU. ČTK o tom dnes informoval náměstek ředitele Státní rostlinolékařské správy František Barták. "Předpokládá se, že do konce února by nám měla být zaslána k připomínkování pracovní verze zprávy," řekl Barták s tím, že nemůže předjímat, co všechno bude tato zpráva obsahovat a jaké bude její vyznění. "Zpráva by po zapracování připomínek měla být předložena Evropské komisi a ta na jejím základě buď doporučí nebo nedoporučí stálému fytosanitárnímu výboru EU změnu podmínek pro vývoz našich konzumních brambor," řekl tajemník Ústředního bramborářského svazu (ÚBS) ČR Josef Králíček.
Pokud bude zpráva pozitivní, mohla by podle Králíčka být České republice přiznána ekvivalence opatření proti karanténním chorobám, zvláště proti bakteriální kroužkovitosti. "To by pak v konečném důsledku mohlo vést k obnovení vývozu brambor do EU," řekl Králíček. Poslední mise expertů z EU, která se uskutečnila v roce 1996, shledala podle dřívějšího vyjádření předsedy ÚBS ČR Františka Nováka nedostatky hlavně v systému kontroly bakterióz, kvality vybavení laboratoří a kvality odborníků. "Experti měli prověřit, zda se podmínky změnily a zda se odstranily nedostatky, které nám poslední mise vytkla," řekl Králíček. "Jsem přesvědčen, že pokrok nastal," uzavřel Králíček a dodal, že opatření jako intenzita testování, úroveň laboratoří a kontroly nebo zaškolení pracovníků jsou na podstatně vyšší úrovni než v roce 1996.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down