23.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Export piva letos meziročně vzroste

Celkový vývoz českého piva by měl v letošní roce vzrůst zhruba na 2,4 milionu hektolitrů z loňských 2,13 milionu. Informoval o tom předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Svůj odhad svaz opírá o poslední čísla za pololetí, kdy se odbyt v zahraničí zvýšil o 15,5 procenta na 1,2 milionu hektolitrů.

Celková domácí produkce loni dosáhla 18,5 milionu hektolitrů. Letos by mohla být podle Veselého o něco vyšší, čemuž by měl napomoci právě růst exportu. Největším odbytištěm pro české pivovary je Německo, kde prodej za šest měsíců meziročně stoupl více něž o pětinu. Na Slovensku činil růst přes pět procent přesto, že tamní trh celkově zhruba o 15 procent klesl. Loni se tam totiž zvýšila spotřební daň, což se projevilo v zájmu spotřebitelů o pivo, uvedl Veselý. Ve Velké Británii se prodalo za pololetí o 35 procent více českého piva než loni a ve Spojených státech zvýšení činilo 14 procent. Na největších trzích odbyt roste, je jen málo zemí, kde klesl, řekl Veselý.
Zvýšení odbytu na zahraničních trzích potvrzuje největší domácí výrobce, Plzeňský Prazdroj, který za pololetí prodal v cizině o 15 procent více piva než loni. "Díky licenční výrobě je jedním z nejvíce rostoucích trhů Rusko," řekl mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin. Z hlavních exportních zemí se podle něj dobře vyvíjí situace také v Německu a ve Spojených státech.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down