03.10.2014 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Export polských potravin klesne

Export potravin z Polska letos klesne o dvě procenta, v polovině příštího roku má meziroční pokles dosáhnout dokonce šesti procent. Ve své prognóze to předpovídá polský ekonomický institut IERiGZ, který se zaměřuje na zemědělství. Polské ministerstvo zemědělství dnes podle agentury PAP potvrdilo, že bude koncem roku zřízen stabilizační fond pro zemědělce a do začátku dostane půjčku až 500 milionů zlotých (asi 3,3 miliardy Kč).

Ministr zemědělství Marek Sawicki řekl, že půjde o soukromý fond, jehož řízení bude v rukou zemědělců a podnikatelů. Financování bude zřejmě zajištěno formou transferů ve výši 0,2 procenta hodnoty prodaného zboží. Fond by od ministerstva získal počáteční nízko úročenou půjčku ve výši až 500 milionů zlotých s dobou splatnosti deset let, uvedl Sawicki.
Zemědělci by z fondu mohli čerpat finanční pomoc, pokud jejich příjmy klesnou o více než 30 procent v porovnání s průměrným příjmem za poslední tři roky. Důvodem pro žádost o pomoc může být přírodní katastrofa, na kterou se nevztahuje pojištění, veterinární restrikce, náhlé propady cen anebo neplatící odběratelé.
Hodnota vývozu polských potravin by letos měla dosáhnout 19,9 miliardy eur (547 miliard Kč), obchodní přebytek se tak sníží na šest miliard eur (zhruba 165 miliard Kč). Loni přitom dosahoval 6,1 miliardy eur (asi 168 miliard Kč).
Vývoz polských potravin bude podle institutu závislý na tom, jak se daří hlavním obchodním partnerům Polska, což jsou firmy z EU a ze zemí bývalého Sovětského svazu, které jsou nyní členy Společenství nezávislých států (SNS).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down