10.07.2023 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Export Prazdroje loni stoupl o 13 procent na rekordní téměř dva miliony hektolitrů piv

Loňský export Plzeňského Prazdroje meziročně vzrostl téměř o 13 procent. Celkem pivovar loni vyvezl rekordní bezmála dva miliony hektolitrů piv. Tržby společnosti se oproti roku 2021 zvýšily o pětinu a dosáhly 19,6 miliardy korun. Zisk po zdanění činil za loňský rok 5,9 miliardy korun. Na přímých i nepřímých daních Prazdroj do státní pokladny odvedl 5,4 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář. K výraznému nárůstu prodeje loni přispělo úplné uvolnění po covidových restriktivních opatřeních.

Prodej piva v České republice se loni Prazdroji zvedl meziročně téměř o 12 procent na 7,3 milionu hektolitrů piv. V součtu tuzemských a zahraničních prodejů Prazdroj loni prodal 12,4 milionu hektolitrů piv, předloni to bylo 11,1 milionu hektolitrů piva. Za rok 2021 pivovar vykázal čistý zisk 4,48 miliardy korun, tržby činily 16,3 miliardy Kč. Prodeji v tuzemsku i v zahraničí loni pomohl konec covidových restrikcí. "Zároveň se ale především ve druhé polovině roku začaly v souvislosti s vysokou inflací a růstem nákladů v gastronomii objevovat signály k ochlazení, což je ještě zřetelnější v roce letošním," uvedl generální ředitel Plzeňského Prazdroje Dragos Constantinescu. Prazdroji se podle něj v exportu dařilo na tradičních velkých trzích, zejména na Slovensku a v Německu, ale i dalších zemích. Růst na ostatních odbytištích dokázal eliminovat výpadek v Rusku a Bělorusku, kam Prazdroj okamžitě po vypuknutí války na Ukrajině přestal vyvážet. Z exportovaného piva připadají přibližně tři čtvrtiny na lahve a plechovky, čtvrtina na sudové a tankové pivo. Po ukončení covidových opatření se loni zvedl zejména vývoz čepovaného piva, a to téměř o 28 procent oproti předchozímu roku. Export do zahraničí doplnila licenční výroba piva Kozel, která loni dosáhla zhruba 3,2 milionu hektolitrů, meziročně o 9,5 procenta více. Výrazně loni rostly kapitálové investice Prazdroje, meziročně o 45 procent na 2,16 miliardy korun.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down