17.07.2014 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Falšované potravinové doplňky

Řada potravinových doplňků obsahuje výrazně nižší podíl účinné látky, než jaký výrobce uvádí na obalu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při laboratorních testech opakovaně nalézá takto falšované výrobky. Aktuálně zjistila tři doplňky, v jednom z nich bylo účinné látky až osmkrát méně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Výrobce se tak dopouští prohřešku klamání spotřebitele.

Prvním z doplňků je Green Coffee Bean, tedy zelená káva v balení po 30 tabletách s datem trvanlivosti do října příštího roku. "Inspekce odebrala závadnou šarži prostřednictvím portálu Slevomat.cz. Výrobce je z Číny a do Česka produkt dováží opavská GMR Technology," sdělil Kopřiva. Na obale se uvádí, že v jedné kapsli je 400 miligramů přírodního kofeinu, SZPI však zjistila, že je v ní nejvíce 46 miligramů.
V Plzni v Sousedské ulici zase inspektoři odebrali vzorek 3 in 1 joint Complexu v balení po 120 tabletách. Jde o preparát, který má pomáhat kloubům, vazům a šlachám, jednou z podpůrných látek je chrondroitin sulfát. V jedné tabletě jej má být 150 miligramů, v laboratoři se ukázalo, že to byla zhruba polovina. Výrobek, který měl trvanlivost do 12. března 2017, vyrábí pražská firma MEGA-PRO.
Ke kloubní výživě je určený také Glukosamin chrondroitin, taktéž odebraný v Plzni. Balení obsahuje 100 kapslí, závadná šarže má trvanlivost do 21. srpna 2015. V jedné tobolce jsou dvě účinné látky, jejichž množství neodpovídalo údajům na obale. Glukosamin sulfátu bylo místo 600 miligramů 429 a chrondroitin sulfátu místo 150 miligramů 130. Výrobcem je též MEGA-PRO, dodavatelem plzeňského obchodu Pavel Trampota je Jiří Trampota.
Inspekce nařídila neprodleně stáhnout předmětné šarže doplňků stravy z tržní sítě a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení sankce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down